Kandidatų sąrašas – iš kito galo

Greitai rinksime (išankstiniu balsavimu jau ir renkame) XVI-ojo šaukimo nuo 1920 m. parlamentą. O tas balsavimas gana sudėtingas: reikia rinktis ne tik politinę partiją, bet ir vienmandatininką bei galima partijų sąrašus reitinguoti. Ogi ir balsuoti rinkėjas spalio 13 d. galės tik savo apygardos apylinkėje. Manau, vargšas žmogelis ilgai krapštys pakaušį, kaip čia pasielgti su dviem biuleteniais, kol galų gale brūkštels bet kur ir – viso gero. Čia juk jam ne Prezidento rinkimai…

Dabar jau agitacija beprasmiška, aš jos ir nesiimsiu. Tik pastebėsiu, kad ir šiuose rinkimuose odiozinių figūrų nors „fura“ vežk. Turbūt praėjusį komentarą netiksliai pavadinau „Pakeliui į Seimą – tik vidutinybės“, bet pernelyg ir nenutolau nuo tiesos. Imkime pavardes nuo kito sąrašo galo.

19-kos partijų iš visų 24-jų veikiančių Lietuvoje lyderius pagal savo politinį pasirinkimą rikiuoti galėčiau taip: E. Vaitkus (Lietuvos liaudies partijos pirmininkas, inžinierius laborantas T. Jakelaitis, kuris 2004 m. buvo teistas už paskolos iššvaistymą, bet išsikėlęs save Kalniečių vienmandatėje apygardoje),  A. Orlauskas (vadovauja Tautos ir teisingumo sąjungos sąrašui ir kandidatuoja Garliavoje), W. Tomaszewskis (jau 30 metų Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis, europarlamentaras, iškeltas Pajūrio vienmandatėje), R. Žemaitaitis (tik šių metų pradžioje registruotos partijos „Nemuno aušra“ lyderis staiga iškilo Prezidento rinkimuose), V. Uspaskichas (vėtytas ir mėtytas politikas, su pertraukomis vadovavęs Darbo partijai, šįkart įeina į Taikos koaliciją kartu su Žemaičių, Krikščioniškosios demokratijos partijomis), A. Zuokas (taip pat teistas partijos „Laisvė ir teisingumas“ pirmininkas žaidžia tautiškumu ir savus vadina naujais liberalais) ir t.t.

Žinoma, ši rikiuotė sąlyginė. Ji susijusi su vykusiais debatais, politikų pasisakymais, apskritai politine laikysena ir moraliniu įvaizdžiu. Virš jos rikiuojasi tos politinės jėgos ir lyderiai, kurie gali peržengti 5 proc. ribą, atitraukti kitų partijų arba prarasti savus rinkėjus. Kita vertus, nedera pamiršti, kad įregistruoti 179 partijų iškelti savarankiškos politinės kampanijos dalyviai bei 18 save iškėlusių kandidatų. Ši „mišrainė“ gali pakeisti Seimo rinkimų baigtį.

Taigi, mano nuomone, sąrašo apačioje esantis hematologas E. Vaitkus, kuris tikisi pravarinėti rinkėjų kraują drąsiais „burokevičiaus“ dvasios pareiškimais apie amžiną meilę Rusijai ir Baltarusijai, jau per Prezidento rinkimus parodė, kad jis gali sutelkti Rytų Lietuvos regiono simpatikus. Juk bendražmogiški raginimai siekti taikos priimtini kone kiekvienam, taip pat ir tiems, kurie nepatenkinti šių valdančiųjų parama Ukrainai. Daugelį baugina šio gydytojo ryšiai su uždrausto politinio judėjimo įkūrėju ir nuteistu bendraminčiu Algirdu Paleckiu. Mažai tikėtina, kad, jeigu partija ir peržengs 5 proc. ribą, E. Vaitkus privilios kurią nors politinę jėgą į koaliciją.

Komikas A. Orlauskas, dar ir šiandien vedantis skysto humoro ir satyros TV laidą „Iš kiemo pusės“, bendrais populistiniai teiginiais bando suburti to kiemo simpatikų paramą, bet jam sunkiai sekasi. P. Gražulio retoriką atkartojantis humoristas, atėjęs iš „Didžiojo šeimos gynimo maršo“, vargu ar sugebės prasibrauti į parlamentą pro gausybę šio politinio užsiėmimo senbuvių.

Sėkmės nežada ir lenkų diasporos Lietuvos vadovui W. Tomaszewskiui, kuris mėgaujasi Briuselio malonumais ir mėgina vienintelę tautiniu pagrindu sudarytą politinę jėgą pakylėti į reitingų viršūnes. Nesiseka. Vėlgi koją kiša kažkada į atlapą įsegta Georgijaus juostelė, vis dar propaguojama „kresų“ politika, raginimai bičiuliautis su Lukašenka ir Putinu…

R. Žemaitaitis – iš kitos operos. Savininkui nepavaldus liežuvis jo šalininkams imponuoja, pašalinimas iš šio Seimo jo nejaudina, jis ir toliau manipuliuoja iš konteksto ištrauktais faktais ir skaičiais (oponentai sako tiesiai šviesiai: meluoja), bet žmonėms tai patinka. Ir ką? „Nemuno aušra“ atsidūrė reitingų viršūnėse ir rikiuojasi kažkur pirmame penkete. Partija primena A. Valinsko staiga viršun iššovusią Tautos prisikėlimo formuotę, suspindusią savo retorika, pramogų karaliaus žavesiu, bet – niekuo daugiau. Ar R. Žemaitaitis pasieks A. Valinsko iškovotų Seimo pirmininko aukštumų? Klausimas, kaip sakoma, atviras, bet komercinės teisės specialistas juk dar ne viską išdrožė… O ir teisėsauga dar ne viską pasakė.

Ne, nei V. Uspaskichas, nei A. Zuokas, nei kiti, pasižymėję ir nepasižymėję prokuratūros priimamajame, neprasibraus pro pagrindinių partijų lyderius. Užtat paradoksalu, kad, 15min apklausų duomenimis, pirmojo Seimo rinkimų turo trečioje vietoje gali atsidurti būtent „Nemuno aušra“ – po socialdemokratų ir per plauką nuo atsiliksiančių konservatorių. O iš viso po pirmo turo į parlamentą galėtų patekti septynios partijos (be šių – dar „valstiečiai“, Liberalų sąjūdis, demokratai ir vargais ne galais Laisvės partija. Paklaida – 3,1 proc.

„Spinter tyrimai“ surikiavo ir pirmuosius lyderius – tai I. Šimonytė, V. Blinkevičiūtė ir vėlgi R. Žemaitaitis, aplenkęs S. Skvernelį net 5,5 proc. Ar tai reiškia, kad tokių kandidatų kaip E. Vaitkaus, R. Žemaitaičio, A. Orlausko ar V. Uspaskicho retoriką, ypač užsienio politikos srityje, palaiko didelė Lietuvos gyventojų dalis?

Palikime atsakymą netolimai ateičiai, o pabaigoje pritarčiau kai kuriems apžvalgininkams, kad vienintelis šalies politikas, kuris jau dabar išlošęs rinkimus, yra Prezidentas G. Nausėda. Nors jo faktinis dalyvavimas rinkimų kampanijoje ir kelia įtarimų, tačiau būtent jis šį spalį nepralaimės nieko, o laimės (galbūt) kairiųjų stovyklos palankumą. Bet tik ketveriems metams. Ir tas Prezidento palankumas politinei kairei Lietuvai nieko neduos.