Ar buvusi prokurorė įveiks nusikaltėlį?
Tamsiaodė Kamala Devi Harris į JAV prezidento rinkimų maratoną įnėrė lyg juodoji gulbė: kilni, besišypsanti, laisva ir sąmojinga. Visiška priešingybė senjorui Joe Bidenui. Seniai amerikiečiai nematė tokios politikės: besąlygiška pagarba ne tik savo patronui prezidentui, bet ir 22 metais vyresniam J. Bidenui (viceprezidentei tik spalio 20 d. sueis 60), kurį priešininkai pastaruoju metu malė į miltus, neatsižvelgdami nei į amžių, nei į sveikatą.
Dabar Donaldui Trumpui atimta galimybė tyčiotis iš savo oponento (-ės) – ir amžiaus, ir lyties prasme. Jei rugpjūčio 19 d. K. Harris demokratų konventas nominuos kandidate į prezidentus (o taip tikriausiai ir atsitiks, nes kiti du ar trys pretendentai kur kas silpnesni), respublikonų lyderiui teks gerai pasikaustyti prieš būsimus rugsėjį TV debatus. Jis jau negalės lėkštai juokauti apie moterų „vištgaidiškus protus“, politinį neįgalumą ar buvusios valstijos prokurorės sąsajas su nusikaltėliais, kai pats D. Trumpas jau yra nusikaltęs…
K. Harris yra labai maišyto kraujo. Jos motina Shyamala Gopalan (1938 – 2009) buvo iš Madraso kilusi Indijos tamilų kilmės biologė endokrinologė, tyrusi krūties vėžio patogeninį atsiradimą. Kaip rašė „The Los Angeles Times“, tamilų brahmanų tikėjimas yra privilegijuotas elitas Indijos pietuose. Tėvas Donaldas Jasperas Harris (g. 1938) kilęs iš Jamaikos ir yra Stanfordo universiteto ekonomikos profesorius – emeritas. Jis yra klasikinės ekonomikos teorijos šalininkas, dažnai vadinamas Karlo Marx‘o šlovintoju. Šeimai gimė Kamala – senatorė nuo Kalifornijos ir nuo 2021 m. viceprezidentė – bei po trijų metų jaunesnioji duktė Maya – teisininkė ir politikos komentatorė. Tėvai buvo išsiskyrę, kai Kamalai tebuvo penkeri ar septyneri…
Tėvai buvo priskiriami radikaliems afroamerikiečiams. 60-aisiais jie aktyviai kovojo už juodaodžių teises, protestavo prieš karą Vietname. O ir pati Kamala, susipažinusi su Kalifornijos parlamento žemutinių rūmų vadovu Willy Brownu, kuris būsimai žmonai 2010 m. padėjo tapti valstijos generaline prokurore, ėmėsi permainų teisinėje sistemoje. Pavyzdžiui, ji reikalavo nusikaltėliams panaikinti mirties bausmę ir nenuolaidžiavo valstijos valdžiai, spaudžiančiai prokurorę ją skirti policininką nužudžiusiam vyrui.
Galima vardinti ir daugiau galimos prezidentės nuopelnų. 2020 m. įvardinta kaip J. Bideno pavaduotoja K. Harris stengėsi likti demokratų vadovo šešėlyje, bet ir nešokti jam į akis. Jau tuomet ji galėjo pakišti savo konkurentui koją – ir amžiaus, ir lyties, ir svarbiausia reformų troškimo prasme. Kai sesuo Maya piršo idėją labiau akcentuoti D. Trumpo nusikaltimus valstybei, Kamala to nedarė, ir tada rinkimų kampaniją ji pralaimėjo vyresniajam J. Bidenui. Pastarasis tapęs prezidentu įvertino buvusios oponentės (o gal prokurorės) savybes ir pasirinko ją viceprezidente.
Dabar, pasitraukus J. Bidenui iš rinkimų lenktynių, K. Harris reitingai nedžiugina: ji nuo D. Trumpo atsilieka 2,9 proc., beje, tiek pat, kiek liepos 21 d. nuo pagrindinio oponento atsiliko prezidentas. O kompanijos „Morning Consult“ duomenimis liepos 23-osios rytą tas skirtumas tebuvo 2 proc.: D. Trumpo- 47 proc., K. Harris – 45 proc. O štai liepos 24-osios naujiena: „Reuters/Ipsos“ apklausos duomenimis, K. Harris jau pirmauja prieš D. Trumpą 44 proc. prieš 42 proc.!
Kas toliau? Juk iki rinkimų JAV dar 103 dienos… K. Harris nebus lengva. Nei ekonomikoje, nei užsienio politikoje ji nėra stipri. Buvusios prokurorės pasakojimai apie pažintis su nusikaltėliu D. Trumpu kol kas įkvepia tik jos šalininkus demokratus. Jai taip pat reikės išlaviruoti subtiliu Artimųjų Rytų klausimu: nenoras susitikti su Vašingtone viešinčiu Izraelio premjeru B. Netanyahu bei simpatijos palestiniečiams privers būsimą kandidatę suvokti politikos subtilumus. Bet, kaip sakoma, pagyvensime – pamatysime.