Smagus diktatorių vodevilis

Diktatoriai ar į juos besilygiuojantys nesnaudžia: V. Orbanas – į Kyjivą, Maskvą ir Pekiną, N. Modis – pas Putiną. Pastarasis glosto vaikučių galveles uždarant parodą – forumą „Rusija“ Maskvoje ir tuo metu smogia raketomis didžiausiai Ukrainoje vaikų ligoninei „Okhmatdyt“ Kyjive, ypač sunaikindamas dializės korpusą, o paruošti operacijoms mažamečiai taip ir liko gulėti ant skeveldromis prismaigstytų operacinių stalų… Tą liepos 8 – ąją visoje Ukrainoje žuvo 42 žmonės, keli šimtai sužeista. Tiesą sakant, vaizdai baisūs.

O anie glebėsčiuojasi, siurbčioja rinktinę arbatėlę, pasivažinėja autokaru ir nepavargsta kalbėti apie taiką. Ne, tiek Vengrijos, tiek Kinijos ar Indijos lyderiai tiesiog reikalauja, kad ne Rusija nutrauktų žudynes, o Ukraina turi pasiduoti. Putinui tai patinka, jis linkčioja galva ir kinams, indams, šiaurės korėjiečiams ir vengrams žada duoti dar daugiau ir pigesnės naftos bei dujų. Taip pat ir ginklų, nors Indijos premjeras skundžiasi, kad rusiškų raketų tiekimas kažkaip sulėtėjo. Mat, Putinui jų neužtenka Ukrainos fronte… Taip pat indiškos rupijos stringa Rusijos bankuose, nes pati Maskva dėl Vakarų sankcijų valiutos nenori šiaip sau atiduoti.

Neseniai perrinktas Narendra Modis taip pat pasiryžęs būti tarpininku siekiant taikos tarp Rusijos ir Ukrainoje. Ne už dyka: Rusija aprūpina 40 proc. jos naftos importo, parduoda daug ginklų, o Delis siunčia savo savanorius į Ukrainos frontą. Tiesa, dabar Indija reikalauja juos gražinti namo. Putinas tarsi ir sutiko, bet priminė: daugelio indų kareivėlių kūneliai taip ir liko gulėti okupuotose teritorijose…

Iškart po Rusijos karo pradžios N. Modis atsisakė susitikti su Putinu, nes šis pagrasino panaudoti branduolinį ginklą. 2022 m. rugpjūtį Indijos atstovas JTO Saugumo Taryboje balsavo prieš Rusijos sukeltą karą Ukrainoje. Bet didžiulė Indijos ekonomika ištroškusi Rusijos naftos, ir per pastaruosius metus jos tiekimas padvigubėjo. Nuo 1987 metų SSRS šios šalies ginkluotąsias pajėgas 70-čia proc. užpildė savo ginkluote, bet nuo 2021 m. į priekį išsiveržė Prancūzija. Dabar rusiška karo technika sudaro apie 60 proc. visos Indijos ginkluotės. Putinas žūtbūt stengiasi neprarasti tokios imlios rinkos…

Bet šių šalių santykiuose yra dar vienas kliuvinys – Kinija. Ji su Indija nuo seno varžosi dėl strateginių pozicijų Pietų Azijoje, o 2020 m. konfliktas tarp jų vos nesibaigė rimtu karu. Tiesa, pasieniečiai „kariavo“ kumščiais, lazdomis, mėtė akmenis, ir vis vien tokių susirėmimų metu žuvo 20 indų ir 4 kinų kariai. Putinui rūpestį sukėlė tai, kad N. Modis nedalyvavo Maskvos ir Pekino sukurto Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos viršūnių susitikime praėjusią savaitę, be to į draugystės vežimą pagalius kiša ir Kinijos sulaikymo organizacija QUAD – Indijos, Australijos, JAV ir Japonijos saugumo organizacija (Quadrilateral Security Dialogue).

Nors Indijos premjeras Maskvoje bandė atrodyti kaip taikos balandis (Putinui jis tvirtino, kad „karas negali išspręsti visų problemų“), pataikavimas didžiulių naftos, dujų išteklių bei ginklų pramonės valdytojui ėmė viršų. Nėra abejonių, kad nusileidęs pirmadienį Vnukovo oro uoste aukštas svečias buvo informuotas apie didžiulę rusų sukeltą tragediją Kyjive (ne šiaip sau N. Modis kalbėjo apie būtinybę išsaugoti vaikų gyvybes), bet kaip ir Orbanas, Si ar Šiaurės Korėjos diktatorius jis nenorėjo žinoti, kas vyksta Ukrainos žemėje.

O tuomet visokios kalbos apie būtinybę siekti taikos tėra nevykęs politinis vodevilis (pranc. vaudeville – trumpas linksmas vieno veiksmo kūrinys, kai į veikėjų vaidybą įterpiamos dainelės, šokiai). Tad leiskite tokį sugretinimą: 5-6 pasaulio diktatorių kuriama bendrija trankiai atlieka šį spektaklį, o beveik 200 valstybių atstovaujamos Jungtinės Tautos atlaidžiai jį stebi…