Ar moralė politikai svetima?
“Mus visus valdo tik vienas – laikas“, – pasakė kažkoks garsus filosofas, ir jis buvo teisus. Prabėgo Dainų šventės 100-mečio šurmulys, nuščiuvo patriotinis Valstybės dienos pakilimas. Dabar vieniems atėjo atostogų metas, kitiems – sunkių rūpesčių ir darbų periodas. Pasaulis gyvena panašiu ritmu. Atokvėpio nėra.
Amerika, kuri mūsų sąmonėje įsitvirtino kaip galios, turto, neribotų galimybių šalis ir visų skriaudžiamų tautų gynėja (čia kai kas dėtų riebų klaustuką), pateko į chaoso ir netikrumo akivarą. Valdžios viršūnėje nuo pat Donaldo Trumpo atsiradimo joje (tik 2015 m. birželį jis paskelbė apie dalyvavimą 45-ojo JAV prezidento rinkimuose) šioje „klondaiko“ viešpatijoje įsivyravo politinė sumaištis. Piką ji pasiekė 2021-ųjų sausį, kaip per rinkimus posto netekęs D. Trumpas savo šalininkams patarė užimti Kapitolijų…
Pastaruoju metu nauja politinė kolizija atsirado moralės ir etikos plotmėje. Ypač ji išryškėjo per itin nesėkmingą prezidento Joe Bideno pasirodymą televizijos debatuose su D. Trumpu. Tiesa, rinkimų kampanijoje ši nesėkmė jėgų santykio tarp dviejų oponentų smarkiai nepakeitė. TV kompanijos „Bloomberg News-Morning Consult“ apklausoje respublikonų kandidatas vos dviem procentiniais punktais lenkia dabartinį prezidentą, bet tik kas penktas apklaustųjų atsakė, kad J. Bidenas debatuose atrodė įtikinamiau negu D. Trumpas. Apklausų bendrovės „Ipsos“ duomenimis, šis santykis buvo 43,9 proc. prieš 46,7 proc. Jeigu pridursime, kad paprastai apklausų paklaida sudaro 2,1 proc., išeitų, kad abiejų oponentų populiarumas apylygis…
Bet čia viršų ima vienas, itin nemalonus niuansas – 81 metų J. Bideno sveikatos, kaip sakytų politologai, naratyvas (lotyniškai narratio – pasakojimas). D. Trumpui pakako santūrumo tiesiogiai neužsipulti prezidento, kad šis neįgalus. Tačiau begalė politikų – tiek iš respublikonų, tiek ir iš demokratų stovyklos – užsipuolė negalavimų kamuojamą J. Bideną ir reikalavo pasitraukti iš rinkimų maratono. Galų gale pastarasis pripažino, kad per debatus buvo peršalęs, todėl užkimęs, o mąstymo kokybė nebuvo ideali. ABC News žurnalisto paklaustas, kas jį galėtų sustabdyti nuo dalyvavimo rinkimų kampanijoje, šis atsakė: „Nebent pats ponas Dievas nusileis iš dangaus ir palieps tai padaryti“…
Spekuliuoti žmogaus sveikata yra amoralu. Tai visuotinai pripažinta dorovinė norma – ar Lietuvoje, ar Azijoje, ar Amerikoje. Pavyzdžiui, ar įsivaizduojate, kas drįstų Lietuvoje mėsinėti prezidento Valdo Adamkaus sveikatos reikalus, nebent koks marginalinis „jūtūbas“… Bet politikoje šių normų nepaisoma, nes minia yra negailestinga ir žiauri. Ji žmogų luošina dar labiau, užmėto akmenimis, pasmerkia, nurašo. Ypač tai būdinga technokratinei, išblukusių moralinių vertybių amerikietiškajai visuomenei.
J. Bidenas tapo seniausiu JAV prezidentu, kuriam štai šiemet, iškart po rinkimų, lapkričio 20 d. sukaks 82-ji. Pilna jo pavardė – Josephas Robinette Bidenas. Nemažai politiko patirties jis įgavo 8-rius metus (2009 – 2017) būdamas JAV viceprezidentu šalia Baracko Obamos, o prieš tai net 36-rius buvo senatoriumi nuo Delavero, dirbo užsienio reikalų komiteto pirmininku. Šio miesto universitete jis įgijo istoriko bei politologo, o Sirakūzų – teisininko specialybę. Tuo metu, 1991-aisiais, jis pasisakė už NATO galios didinimą Rytų Europoje, taip pat Baltijos šalyse.
J. Bidenas visada turėjo sveikatos problemų, pavyzdžiui, kalbos. Jį kankino mikčiojimas (disfemija). Tik po mokyklos, padedamas logopedų ir pats prieš veidrodį kartodamas airių poetų eilėraščius, pamažu atsikratė šio negalavimo. Tačiau ir vėliau užsikirtimų pasitaikydavo. Jo biografijoje rašoma, kad amžininkai jį vadina ne tik politikos veteranu, bet ir „gaffe machine“ – „klaidų mašina“ (angl. gaffer – seniokas, tėvukas; neigiama prasme – nukriošėlis). Mat, jo kalbose vis dažniau pasitaikydavo įvairių apsirikimų, klaidelių. Antai, jis sumaišydavo anūkės ir mirusio sūnaus vardus, Trumpą pavadino ne Donaldu, bet Džordžu, painiojo mirčių nuo COVID-19 skaičių ir t.t.
J. Bideno sveikatai nepadėjo sūnaus Beau mirtis nuo smegenų vėžio 2015 m., pirmosios žmonos ir vienerių metų sūnelio žūtis katastrofoje 1972 m., o ir jis pats 1988 m. patyrė aneurizmos operaciją, tad senatorius ligoninių palatose praleido septynis mėnesius… 2021 m. paaiškėjo, kad J. Bidenui buvo pašalintas „potencialiai ikivėžinis darinys” – gerybinis 3 mm polipas. Metais anksčiau JAV lyderiui gydytojai diagnozavo du dešinės kojos kaulo lūžius, kai jam susipynė kojos žaidžiant su šunimi. Vasario mėnesį JAV prezidentui buvo atlikta operacija, kurios metu buvo pašalintas vėžinis gumbas krūties odoje.
Šią ligų ir nelaimių istoriją galima išplėsti. Ja uoliai naudojasi prezidento politiniai priešininkai ir piktavaliai. Jų netrūksta ir čia, Lietuvoje. Tai apgailėtinas oponavimo būdas.
O senjorui JAV prezidentui išbandymai nesibaigia. Vienas iš jų – antradienį Vašingtonas priima NATO viršūnių susitikimo dalyvius, maždaug 40 šalių ir organizacijų lyderius. Čia bus tiesiamas tiltas Ukrainos narystei aljanse. Kaip sakoma, laikas nelaukia.