Septintasis Ukrainos prezidentas: legitimumo klausimu

2024 – ųjų gegužės 20 dieną sukako penkeri metai, kai Volodymyras Zelenskis buvo išrinktas septintuoju Ukrainos vadovu nuo nepriklausomybės paskelbimo ir 20 – uoju nuo pat 1917 – ųjų kovo, kai Kyjive buvo sudaryta Centrinė rada, o rudenį paskelbta Liaudies respublika.

Numerologai sako, kad skaičius 7 yra laimingas. Jis neša sėkmę, tačiau ir išbandymus. „Šoumeno“ verslo ėmęsis V. Zelenskis netikėtai pateko į sunkių išbandymų akivarą. Nors mažai kas tikėjo, kad humoru tryškęs linksmas vyrukas, už rusų oligarchų pinigus prodiusavęs linksmus serialus, o ir pats vaidinęs prezidentą, karo pragare ištvers keletą metų.

Prieš pustrečių metų straipsnyje „Didvyris iš pramogų verslo“ rašėme, kad V. Zelenskis yra žydų kilmės. Jo senelis Simonas Zelenskis Antrojo pasaulinio karo metais tarnavo Raudonojoje armijoje, šio trys broliai ir tėvas buvo nužudyti per holokaustą. Volodymyro tėvas 74-rių Oleksandras yra Kryvoj Rogo universiteto IT profesorius, motina – 73 – jų sulaukusi, ketverius metus su šeima dirbusi Mongolijoje inžinierė Rima Zelenska. Tėvas net 20 metų taip pat dirbo Mongolijoje, kur statė kalnakasybos kombinatą, o paskui pasikvietė žmoną ir ketverių metų Volodymyrą. Dar po ketverių metų su aštuonerių būsimu nepriklausomos Ukrainos prezidentu šeima persikėlė į Kijevą. 2019 m. gegužę Volodymyras vedė architektę Oleną Kijaško, turi sūnų ir dukterį. Jis baigė teisės studijas Kryvoj Rogo ekonomikos universitete, tačiau teisininku niekada nedirbo. Jį patraukė šou verslas, filmų režisūra, komedinis kinas. Būdamas jaunas V. Zelenskis dažnai rodydavosi pramoginėse rusiškose televizijos laidose, o paskui įsteigė savo prodiuserinę kompaniją „Kvartal 95“ ir kūrė įvairias pramogines programas. Jo prodiusuotas serialas „Svotai“, kuris atsidavė sovietine propaganda, nes buvo maitinamas rusiškais pinigais, tapo populiariausiu Ukrainoje. „Svotai“ buvo matomi ir Lietuvoje dabar jau uždarytu TV kanalu „Dom kino“.

Daugelis ukrainiečių stebėjosi ir netikėjo, kad pojaunis komikas sugebės įveikti dar 2014 m. agresoriaus primestus iššūkius ir sutriuškins „saldųjį“ oligarchą Petro Porošenką. Kremliaus propaganda nėrėsi iš kailio dergdamas 46-rių metų prezidentą, surinkusį 73 proc. balsų. Beje, Lvove P. Porošenka jų gavo beveik dvigubai daugiau…

Iš nuoskaudos, kad nedidukas Ukrainos lyderis atsilaiko prieš „mačio“ įvaizdį pelniusį Putiną, pastarojo parankiniai šiomis dienomis vėl paleido srautą tulžies: Maskva tvirtino, kad V. Zelenskis kaip prezidentas… neligitymus. Mat, pagal Ukrainos konstituciją šalies vadovas renkamas vienai penkerių metų kadencijai, o prieš jos pabaigą būtina surengti naujus rinkimus. Dar balandžio pabaigoje Putino spaudos sekretorius Peskovas sakė: „Visai greitai ateis metas, kai ukrainiečiai suabejos jo legitimumu…“ Po kelių jam pritarė Putino kūmas Viktoras Medvedčiukas – tas pats, kuris Ukrainoje buvo apkaltintas valstybės išdavyste, pirmomis karo dienomis pabėgo iš namų arešto, tačiau 2022 m. balandį buvo sulaikytas ir vėliau iškeistas į ukrainiečius karius belaisvius. Tuo tarpu Rusijos propagandistai bando įtikinti Ukrainos žmones, kad V. Zelenskio legitimumo pabaiga gali pasireikšti ukrainiečių nenoru kariauti…

Iš tiesų, dar lapkritį buvo numatyta prezidento rinkimus surengti kovo 31 d. Tai buvo konstitucinis terminas – paskutinis kovo sekmadienis. Beje, beveik tuo pačiu metu vyko ir Rusijos prezidento rinkimai. Bet Ukrainoje yra priimtas įstatymas „Dėl karinės padėties teisinio režimo“. Tiesa, jame nedraudžiama rengti rinkimų karo metu. Bet pats V. Zelenskis pareiškė, kad negali atsistatydinti iš Ukrainos prezidento pareigų, kol vyksta karas prieš Rusiją. Tuo tarpu bet kokius rinkimus (vietinius, parlamento ir kt.) karo padėties metu draudžia šalies konstitucija. 2023 m. rudenį apklausos metu 81 proc. respondentų pareiškė, kad „rinkimai turėtų vykti po karo“. Karo padėtis pratęsta iki rugpjūčio 11 d. Retas abejoja, ar iki tol karas baigsis…

Kremlius vylėsi, kad V. Zelenskiui koją pakiš Valerijus Zalužnas, kuris iki atsistatydinimo iš vyriausiojo kariuomenės vado pareigų vasario 8 d. (po trijų mėnesių paskirtas pasiuntiniu Didžiojoje Britanijoje) įsivėlė į žodžių konfliktą su prezidentu. Neišdegė. Iki šiol buvęs „šoumenas“ laikosi neįtikėtinai tvirtai. Galbūt jo taktikoje ir galima rasti klaidų, bet ukrainiečiams jo veikla imponuoja. Žmonės sako: žiūrėkit, koks Janukovyčius būtų seniai papustęs padus (ką jis ir padarė), o mūsų prezidentas, saugiai paslėpęs šeimą nuo rusų agentų, tebėra Kyjive, lankosi įnirtingiausių mūšių vietose, nuolat ragina remti Ukrainą ir kovos iki paskutinio kvėpsnio.