Putinas per anksti džiaugiasi pergalėmis

Penktąją kadenciją nuo 2000 – ųjų 71-rių metų amžiaus Putinas pradėjo, kaip sakoma, savo stiliuje – grasindamas Vakarams. Išvakarėse jis paskelbė apie pasirengimą pratyboms, naudojant taktinius branduolinius ginklus. Į jas įtrauks karius, tarnaujančius netoli Ukrainos sienos. Motyvas? Maskva tvirtina, kad NATO šalys neva „sąmoningai siekia tolesnio Ukrainos krizės eskalavimo ir atviro NATO šalių ir Rusijos karinio susidūrimo“.

Analitikai sako, kad Kremlius taip stiprina vadinamąją „refleksinę kontrolę“. Tai taktika, pagrįsta priešo elgesio formavimu, pasitelkiant tikslinę retoriką ir informacines operacijas, kad oponentas savanoriškai elgtųsi taip, kaip naudinga Rusijai. Kitaip sakant, veikiama veidrodinio atspindžio principu: aš tau atsakysiu tuo pačiu arba dar stipriau, negu tu man darai, ir nuolat tvirtinsiu, kad tai mūsų abiejų interesais. JAV Karo tyrimų instituto (ISW) analitikai tvirtina, kad tai tik gąsdinimas, neturint kitų argumentų. Mat, labiausiai Putiną supykdė Vakaruose išplitusi diskusija dėl galimo NATO karių siuntimo į Ukrainos frontą ir dėl Rusijos įšaldyto turto panaudojimo ukrainiečių reikmėms. Be to branduolinės pratybos sutampa su naujų vakarietiškų ginklų tiekimu Ukrainai.

Į atsinaujinusią Maskvos branduolinę retoriką galima numoti ranka, bet nesena dviejų metų istorija parodė, kad ginklų žvanginimas prie Ukrainos sienų pasibaigė tikru kariniu įsiveržimu viduryje Europos, t.y. Trečiojo pasaulinio karo preliudija. Vadinasi, iš šio diktatoriaus galima laukti visko… O čia ir Lukašenka pridėjo: jis staiga įsakė vykdyti „netikėtą nestrateginio branduolinio ginklo nešėjų patikrą“. Šį ginklą į Baltarusiją Putinas grąžino pernai birželį.

Kaip ten bebūtų, kovo 15-17 d. įvykę Rusijos prezidento rinkimai 87,28 procentais rinkėjų balsų įtvirtino naują šešerių metų Putino kadenciją. JAV tik ką pripažino jį teisėtu Rusijos vadovu. Baigęs šį laikotarpį, būdamas 77-rių metų amžiaus, jis taps ilgiausiai (30 metų) valdžiusiu valdovu po pirmojo Rusijos caro Įvano Rūsčiojo (valdė 51 metus, nors gyveno 53-jus) ir imperatorės Jekaterinos II-osios (valdė 34 metus, gyveno 67-rius).

Antradienį inauguracijoje prisiekęs šalies konstitucijai Putinas pažadėjo „ginti žmonių ir piliečių teises bei laisves“. Apžvalgininkai mano, kad jis gali iškart imti jautį už ragų ir per keletą dienų, iki sovietinės Pergalės dienos – gegužės 9-osios – kažką iškrėsti. Abejojama, ar tai bus realus pagrasinimas branduoliniu ginklu, bet Lenkijos žvalgyba perspėja, kad tai gali būti išbandymas karine ataka kažkurios iš trijų Baltijos šalių ir NATO ar kokia kita provokacija. Lenkijos dienraščiui „Dziennik Gazeta Prawna“ Lenkijos karinės kontržvalgybos tarnybos (SKW) vadovas Jarosławas Stróżykas pareiškė, kad „Putinas jau yra pasirengęs kokiai nors nedidelei operacijai prieš vieną iš Baltijos valstybių, pavyzdžiui, garsiojoje Narvoje ar vienoje iš Švedijos salų“.

Nors savo inauguracinėje kalboje Putinas neatsisakė dialogo su Vakarais, tačiau, anot jo, jis turi vykti „ne iš jėgos pozicijų, be jokios arogancijos ir puikavimosi“. Tarsi iš Kremliaus plasnotų tik balti taikos balandžiai ir nebūtų naudojama šiurkšti jėga…

Lietuva šią savaitę aktyviai rengiasi Prezidento rinkimams. Tuo tarpu Baltarusija Lietuvos pasienyje telkia dideles karinės technikos ir karių pajėgas, nors pranešimų, kad tai pratybos, prieš tai nebuvo. Anksčiau iš Rusijos Dūmos pasigirdo balsų, kad Rusiją per Baltarusijos teritoriją kuo greičiau reikia sujungti su Kaliningrado sritimi (suprask: Suvalkų koridoriumi), bet paskui šis deputatas pareiškė, kad ne taip buvo suprastas.

Po Putino inauguracijos ir artėjant rusiškai Pergalės dienai Lietuvos VSD perspėja, kad mūsų šalyje gali būti visokių provokacijų. „Pastaruoju metu su Kremliaus režimu susiję subjektai prieš Lietuvą ir kitas Baltijos valstybes aktyviai vykdo psichologines-informacines operacijas, kurios apima ir kinetinius veiksmus, kai tikslingai daromi įvairaus pobūdžio teisės aktų pažeidimai“,- sakoma tarnybos išplatintoje informacijoje. Juk pernai antisovietiniam pasipriešinimui atminti skirti paminklai Baltijos šalyse buvo tikslingai išniekinti gegužės 9 d. išvakarėse, pavyzdžiui, partizano vado Adolfo Ramanausko-Vanago paminklas Merkinėje.

Bet ir tarp kandidatų į Prezidentus galima įžvelgti palankių Kremliui, nevyniodamas žodžių į vatą, sako Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis. „Turime labai aiškius prokremliškus, proputiniškus kandidatus. Pažiūrėjus į reitingus, kada po kelis procentus visuomenės palaiko tokius veikėjus, tai, matyt, yra terpė Kremliaus veikėjams dirbti Lietuvoje ir turėti galimybę verbuoti asmenis, kurie turbūt ir už dyką bendradarbiaus ir teiks informaciją mūsų nedraugiškam kaimynui, – kalbėjo jis antradienį žurnalistams. – Matome, kad tų žmonių, kurie su gėlytėmis lauktų rusų tankų įvažiavimo į Lietuvą, yra pakankamas skaičius, ir jiems atstovauja politikai, kurie dar neseniai Seime buvo“.

Inauguracija Maskvoje neapsiėjo be incidentų: viena iš 30 pabūklų salvių, šventės proga paleistų nuo Kremliaus krantinės, „paklydo“, pataikė į medį ir jį sutraiškė. Žmonės kraipo galvas: jeigu pabūklai užtaisyti tikrais sviediniais, tai Putinui galėjo blogai baigtis… Nors šiaip ar taip šitai atsitiks.

Leave a Reply