Kaip suvaldyti ugningąjį Drakoną?

Sveikam protui nesuprantamas šuolis nuo horoskopinio Triušio iki Drakono, bet viskas, kas grįsta mistika, žmones traukia. Tuomet jie, kaip sako psichologai, šių gyvūnų savybes projektuoja į save, tapatina su savimi, žadina viltis ir lūkesčius. Nepaisant kad kasmet tos viltys panašios.

Štai prieš metus astrologai prognozavo, kad 2023 – ieji atneš didelį palengvėjimą, nes, esą, įžengsime į ramesnius ir laimingesnius metus. 2024 – ieji pagal kinų horoskopą bus Žaliojo Medinio Drakono metai, jie simbolizuoja galią, jėgą ir energiją. Medis – tai elementas, jungiantis augimą ir vystymąsi, žalia spalva siejama su pozityvumu, gamtos žydėjimu ir nauja gyvybe… Ir taip toliau, ir panašiai.

Šiaip jau drakoną mes įsivaizduojame kaip siaubingą, ugnimi ir karščiu spjaudantį padarą. Tai ne mielas multiplikacinis drakoniukas Kokosas iš 2015 metų vokiško animacinio serialo, o negailestingas, dažnai daugiagalvis siaubūnas, kuriam, anot pasakos, reikdavo aukoti kaimo žmones…

***

Visi šie horoskopiniai gyvūnai yra iš kinų horoskopo. Bet Kinija šiandien vėlgi netapatinama su taikia demokratine šalimi, kur klesti teisingumas ir paisomos žmogaus teisės bei laisvės. Jos parama Rusijos agresijai prieš Ukrainą, grasinimai Taivanui, nuolatinė konfrontacija su Jungtinėmis Valstijomis, spaudimas Lietuvai – ar tai nepanašu į milžiniško drakono elgesį?

Tiesą sakant, nei Triušio, nei ateinančiais metais astrologų spėlionėms išsipildyti nėra pagrindo. Mums, gyvenantiems čia, prie Baltijos krantų ir šalia nusikalstamų režimų, tai aiškiau negu kitų kraštų žmonėms.

Galbūt ne šiaip sau milijonai žmonių visame pasaulyje remiasi ir gyvena pagal kinų horoskopus? Politine prasme nuo senų laikų Kinija buvo alternatyvus Vakarų kultūrai centras. 2023 metais Pekinas mėgino užimti lyderio pozicijas ne tik savajame Azijos žemyne, bet ir pastumti į šoną nuolatinę lyderę Jungtines Valstijas. Šis konkuravimas įžiebė pavojingas kibirkštis, ypač dėl Taivano.

Tačiau, kaip mano politologai, simbolinis kiniškas Drakonas ugnimi spjaudys ir 2024-aisiais. Lietuvos karo akademijos dėstytojas dr. Giedrius Česnakas teigia, kad Pekinas parengė naują karinę doktriną, pavadintą „Trijų karų doktrina“. „Ji gali būti taikoma ne tik JAV, bet ir kitoms valstybėms, pavyzdžiui, Rusijai, kuri, kaip teigiama, vienu metu gali dalyvauti viename dideliame kare ir viename nedidelio masto kariniame konflikte“, – portalui Alfa.lt sakė G. Česnakas. Jos akiratyje vėl bus ne tik Taivanas, bet ir, pavyzdžiui, Filipinai ar kitos Azijos valstybės, nes „Pekinas supranta, kad kaimynai yra nuo jo priklausomi ekonomiškai, todėl kinai gali sau leisti elgtis įžūliau“. Kita vertus, vargu, ar Pekinas gali rizikuoti veldamasis į kažkokius konkrečius konfliktus. Kai dėl paramos Rusijai kare prieš Ukrainą, jis geriau laikysis „išmanios azijietiškos pozicijos“, negu aiškiai parems Putiną, kuris po kitąmet vyksiančių Rusijos prezidento rinkimų taps dar galingesnis Xi Jinpingo konkurentas pasaulinėje arenoje.

***

Beje, apžvalgininkai suskaičiavo, kad 2024 – aisiais visame pasaulyje vyks 76 įvairaus lygio rinkimai. Prezidentų atranka JAV, Rusijoje, o ir Lietuvoje mums kelia didžiausią susidomėjimą. Radikalių pažiūrų, nenuspėjamas ir bylomis apkrautas Donaldas Trumpas dar gali parodyti savo nagus ir išstumti garbaus amžiaus Joe Bideną, o tai reiškia, kad JAV parama Ukrainai visiškai pakibs ant plauko. Jeigu metų pradžioje Kongresas dar spės ją įteisinti, realus ginkluotės tiekimas ukrainiečiams taip pat nėra garantuotas. Iki tol Putinas vargu ar imsis aktyvesnių veiksmų Ukrainos fronte. Jis lūkuriuos, kada Vakarų nusiteikimas palaikyti Volodymyrą Zelenskį išblės, ir pastarasis bus priverstas sėsti už nelygiateisių derybų stalo. Ukrainai gresia visuotinė mobilizacija, o šis Kyjivo veiksmas jau dabar kelia nerimą visuomenėje. Antai, mūsų priglaustos ukrainiečių pabėgėlių šeimos galva nuliūsta ir tik skėsteli rankomis: jeigu reiks, grįšiu kariauti… Žmonės bus priversti sutikti su Maskvos siūloma derybų sąlyga – taikai pasiekti atiduoti Rusijos okupuotas teritorijas. Prieššventinės apklausos rodo, kad maždaug pusė Ukrainos gyventojų sutiktų su šia drakoniška sąlyga.

Vadinasi, 2024-aisiais teks priimti skaudų sprendimą. Astrologais galima netikėti, bet štai jie prognozuoja, kad pagal Jupiterio kelionę į Avino ženklo žvaigždyną 5-ojo namo, tai yra, mūsų planetos Žemės gyventojams ateis ilgai laukta taika, ir spalio 24 – ąją kovos veiksmai Ukrainos žemėje bus nutraukti… Kokia kaina, pranašautojai nedrįsta spėlioti.

***

Lietuvoje Drakono metais treji rinkimai ir referendumas, kuris vyks gegužės 12-ąją kartu su Prezidento rinkimais. Balsuosime dėl ilgus metus svarstomo klausimo – Lietuvos pilietybės. Taip pat rinksime Europos Parlamento narius, o spalio 13 d. – Seimą. Pagal bendrovės „Spinter“ gruodžio viduryje paskelbtus, bet lapkričio gale atliktus tyrimus, kol kas juose pirmautų socialdemokratai bei konservatoriai. Kaip ši rinkimų kampanija paveiktų bendrą Lietuvos plėtrą, sunku pasakyti. Viena aišku: per šiuos 10 mėnesių erdvės rietenoms, skandalams ir partijų peštynėms lieka plačios.

Tad kas gi laukia Lietuvos? Geriausia žvelgti iš šalies. Antai, astrologas iš Indijos Arjunas Chakraborty, jau 16 metų iš eilės besilankantis Lietuvoje, sako, kad dėl nerimstančio karo Ukrainoje ir Izraelyje padidės emigracija. Metai nebus palankūs finansiškai, nes gali pasikartoti 2007 – 2008 m. krizė. Kad išliktume kuo ramesni, astrologas pataria mažiau vartoti alkoholio, nepasiduoti stresui ir agresijai. Pabaigoje jis priduria: „Melskitės dažniau, visada, kada tik galite. Dažniausiai mes meldžiamės tada, kai patenkame į bėdą, kitais atvejais malda lieka kaip tradicija. Tam, kad išvengtumėte problemų, melskitės prieš nutinkant kažkam blogo“.

O mes pridėsime, kad 2024 – ieji bus keliamieji metai, turintys 366 dienas ir vasario 29 – ąją. Analitikai primena 2020-uosius keliamuosius, kai prasidėjo pandemija, pavojingai konfliktavo JAV ir Iranas, Didžioji Britanija išėjo iš ES… Kitąmet sukrėtimais jie negąsdina, bet pataria dažniau permastyti savo gyvenimą, o kadangi juos valdys Saulė, ir energija trykš per kraštus, tad metai bus palankūs kūrybai ir individualybių raiškai…

Apibendrinant posakis ir palinkėjimas „kad tik karo nebūtų…“ visuomet – ar bailaus Triušio, ar ugningojo Drakono metais – išlieka svarbus ir gyvybiškai reikšmingas.