Kaip kiaušiniai Rusijoje tapo auksiniais?

Rusijoje sklando keista diskusija – apie kiaušinius. Vieni laido nepadorius juokelius iš Putino spaudos konferencijos („ar jo kietai, ar skystai virti“), kiti gi rimtai svarsto šalies ekonomikos problemas, nevengdami pasišaipyti iš rožine spalva padažytų jo pasisakymų.

Iš tikrųjų šių metų rudenį kiaušiniai Rusijoje virto tikru deficitu, o jų kainos išaugo kartais. Rugsėjį jos pakilo 17,4 proc. 83-juose regionuose iš 85, spalį – dar 24 proc., išskyrus Kamčiatką, o lapkritį – net 40,3 proc. visoje šalyje. Gruodį laukiama naujo pakilimo,. Bet apie jį sužinosime tik kitais metais. Tokių miestų kaip Iževskas, Riazanė, Novosivbirskas parduotuvių lentynos tuščios. Kryme ir kitur kiaušinius pradėjo pardavinėti vienetais, nes kainos čia lapkritį išaugo net 74 proc., o nuo metų pradžios – 43 proc. Kitur vienu metu galima nusipirkti ne daugiau 20 vienetų.

Rusijos vyriausybė buvo priversta iki kitų metų kovo apriboti kiaušinių antkainius 5 proc. ir svarsto, kuriam laikui uždrausti vištienos eksportą.

Putinas aiškina naiviai: kainos išaugo todėl, kad padidėjo paklausa, o jis pats labai mėgstąs kiaušinienę… O kodėl pastaroji tokia nedorėlė – ėmė ir šoktelėjo? Ekonomistai tikina, kad lapkritį metinė infliacija paspartėjo iki 7,5 proc. Tai reiškia, kad rusams sunku įpirkti kitus pabrangusius maisto produktus, todėl jie renkasi buvusius gana pigius kiaušinius ir vištieną. Rimtesni analitikai nurodo priežastis, susijusias su Rusijos kartu Ukrainoje. Viena iš jų – smarkiai padidėjusios biudžeto išlaidos karui, taip pat – kompensavimas kare žuvusių netekusioms šeimoms, kurių skaičius siekia šimtus tūkstančių. Taip pat ėmė trūkti darbo jėgos, nes Putinas žada iki pusės milijono padidinti darbingiausio amžiaus jaunimo siuntimą į frontą. Padėtis tokia kaip Antrojo pasaulinio karo metais, kai prie staklių gamyklose ar arklo kaime stojo vaikai, moterys, seneliai…

Rublis dėl įvestų sankcijų pamažu nuvertėja, o palūkanų norma augo iki 20 proc. (gruodžio 15 d. ji padidinta iki 16 proc.), o tai labai komplikuodama kreditavimą. Žmonės lėšų semiasi iš savo santaupų. Politikai dėl to kaltina minkštą Centrinio banko poziciją. O čia dar rublio kursas labai smuko ir nusirito net už 100 rublių už eurą ribos, tad kilogramas vištos mėsos kainuoja jau 197 rublius.

Kai kas sakys: o Lietuvoje kiaušiniai dar brangesni. Turėkime galvoje, kad prieš metus vidutinis darbo užmokestis Rusijoje tebuvo 830 eurų į rankas, tai yra apie 2,5 karto mažesnis negu Lietuvoje (2023 m. III ketvirtį – 2018 eurų).

Jeigu grįžtume prie kiaušinių ir vištienos, tai šie labai baltymingi produktai yra populiariausi gyventojų racione. Vištiena ruso maisto sudėtyje sudaro 44,3 proc. arba 35 kg per metus. O čia dar problemą pagilino dažni paukščių gripo židiniai, kurių vien per pirmąjį pusmetį 24-uose Rusijos regionuose buvo 55.

Kokia išeitis? Negalėdamas šių produktų bei pašarų ir priedų nusipirkti Vakaruose, Putinas davė nurodymą juos įsivežti iš Turkijos, Baltarusijos ir Azerbaidžano. Nuo sausio 1 d. jiems nebus taikomas muitų mokestis. O kas tai padengs? Žinoma, biudžetas, kuris infliacijos sąlygomis sutelktas į karinių išlaidų finansavimą: anksčiau buvo pranešta, kad kitąmet karinis biudžetas išaugs 24,2 proc., lyginant su šiais metais, o metams baigiantis paaiškėjo, kad jis bus didesnis net 50 proc. ir sudarys beveik 30 proc. visų išlaidų.

Apžvalgininkai juokauja (tokių dygių komentarų galima rasti ir „kremliniuose“ Rusijos portaluose), kad eilinis rusas dabar nesvarsto, kas pirmiau atsirado – višta ar kiaušinis, nes atsakymas vienas: jie abu tapo auksiniais…