Klastingos Putino dovanėlės Afrikai

Šį kartą pakalbėkime apie Afriką – šį karštą, vargingą ir kupiną neramumų kontinentą, kuris mums, tiesą sakant, mažiausiai rūpi. Užjaučiame, padedame, kuo galime, stebime, tačiau – ne daugiau. Na, dar vienas kitas mūsų keliautojas (šių eilučių autorius taip pat kažkada lankėsi Alžyre) per TV yra parodęs egzotiškų šalių gyvenimą, papročius ir afrikiečių vargą.

Bet štai Putinas ypač susidomėjo Afrikos šalimis. Užjaučia, puola padėti, jų lyderiams draugiškai tapšnoja per petį ir glebėsčiuojasi. Kaip kažkada sovietai rėmė „nacionalinį išsivaduojamąjį judėjimą“… Praėjusią savaitę į savo gimtąjį Sankt Peterburgą jis sukvietė 49 iš visų 54  šio žemyno valstybių atstovus „pasitarti, kuo padėti“. Tiesa, į šį viršūnių susitikimą atvyko tik 17-kos – mažiau negu trečdalio šalių – vadovai, su kuriais, be kitų klausimų, buvo aptarti Rusijos karo Ukrainoje padariniai ir galimybė siekti taikos.

Kad šnekos neliktų vien šnekomis, Putinas pažėrė dovanėlių. Jis pareiškė, kad Rusija nurašo 23 mlrd. dolerių Afrikos skolų, be to žemyno vystymui skiria dar 90 milijardų. Negana to „dėdė Volodia“ šešioms Afrikos šalims per tris ar keturis mėnesius pažadėjo nemokamai pristatyti 25-50 tūkst. tonų grūdų. Pažvelkite, kokios valstybės tą dovanėlę gautų: Burkina Fasas, Zimbabvė, Malis, Somalis, Centrinė Afrikos Respublika ir Eritrėja. Ko gero, visos tos, kurios pritaria Rusijos karui Ukrainoje. Pakanka pažvelgti į žinynus, kokią dalį viso Afrikos žemyno užima šios šešios šalys. Pavyzdžiui, Burkina Fasas teturi 22 mln. gyventojų, Zimbabvė – 16 mln., Eritrėja – 3,6 mln. Iš viso Afrikoje – beveik 1,3 mlrd. gyventojų. Putino grūdų gautų apie 77 mln., t.y. vos 6 proc. žmonių. Akivaizdu, kad parama parduodama už agresyvios Rusijos palaikymą priimant sprendimus Jungtinėse Tautose ir kitose tarptautinėse organizacijose. Puikus pavyzdys – Eritrėjos pozicija…

Tarsi nesubrendusiems paaugliams egzotiškai atrodantiems Afrikos atstovams Putinas, kaip rašo portalas Graniru.org, kabino ant ausų makaronus: pasakojo apie Rusijos kariuomenės pasiekimus Ukrainos fronte, melavo apie Kijevo nenorą siekti taikos Maskvos sąlygomis, pylė prasimanymus apie nutrauktą susitarimą gabenti ukrainiečių grūdus ir t.t. Svečiai nuolankiai šypsojosi, spaudė ranką Putinui ir jo parankiniams ir, žinoma, buvo dėkingi bent už tokias dovanėles bei pasakėles.

Analitikas Vadimas Zaicevas iš „Carnegie Politika“ primena, kad iki karo 15 Afrikos šalių gaudavo apie pusę reikalingų grūdų iš Ukrainos ir Rusijos, kitaip sakant, jais šios dvi šalys tenkindavo iki 30 proc. viso kontinento poreikių. Vien veikiant grūdų ir kitų produktų gabenimo Juodąja jūra susitarimui, kuris nustojo galioti liepos 17 d., Ukraina išvežė 33 milijonus tonų šių prekių. O Maskva jau 9 metus manipuliuoja grūdų ir trąšų tiekimais, spekuliuodama dar ir energetikos išteklių eksportu į Afrikos šalis.

Niekam ne paslaptis, ko siekia Putinas, viliodamas Afrikos šalių vadovus. Karinės bazės, Sueco kanalo, uostų kontrolė, ginkluotės tiekimas antivakarietiškoms grupuotėms, kartu su Pekinu bandant perimti iš JAV ir daugiausiai Prancūzijos įtaką politiniams procesams. Apžvalgininkai tvirtina, kad ir pastarosiomis dienomis Nigeryje – šioje didžiulėje vidurio Afrikos valstybėje – karinis perversmas įvykdytas nebe Maskvos įtakos. Provakarietiškas valstybės vadovas, 10-asis prezidentas Mohamedas Bazoumas kariškių buvo nuverstas, nes buvo susijęs su Prancūzija ir palaikė Kijevą Rusijos kare Ukrainoje. Perversmas šioje 22 mln. gyventojų turinčioje vienoje skurdžiausių žemyno šalių – tam tikras signalas Vakarams ir perspėjimas forumo Sankt Peterburge dalyviams, kad visokios dovanėlės ir meilūs Putino pažadai yra lyg Trojos arklys su jam būdinga klasta ir veidmainiškumu. Nebe reikalo Kremliaus ideologas Aleksandras Duginas puolė džiūgauti: „Nigeris mūsų! Paskutinė prancūzų marionetė nuversta tiesiog prasidedant forumui – Rusija – Afrika!”. Jis patenkintas, kad dabar penkios Sahelio regiono (jis išsidėstęs tarp Atlanto vandenyno ir Raudonosios jūros bei apima septynių šalių teritorijas) valstybės, kuriose yra apie 100 mln. gyventojų, – Čadas, Burkina Fasas, Mauritanija, Malis ir Nigeris – užvaldė karinės chuntos.

Viskas stoja į savo vietas, kai sužinai, kad forumo kuluaruose šmižinėjo ir Jevgenijus Prigožinas, kuris per „Wagner” maištą Putino buvo apšauktas išdaviku, lyg ir buvo išsiųstas į Baltarusiją, o dabar sukinėjasi Putino pašonėje. Afrikos „turistas” be užuolankų pareiškė, kad tūkstantis jo grupuotės karių pasirengę „įvesti tvarką ir sunaikinti teroristus” šioje Afrikos šalyje. Matyt, Putinas ir savo buvusį virėją ketina supakuoti į klastingą dovanėlę patikliems Afrikos lyderiams…