Kaip garsus istorikas Putinas apsijuokė

Jau antrą kartą žymiu istoriku tapęs Putinas, žiūrėdamas į jam pakištą žemėlapį, puolė tvirtinti, kad jokios Ukrainos niekada nėra buvę, o ją sugalvojo Leninas. Kitaip sakant, bolševikai, 1922 m. įkūrę Sovietų Sąjungą, esą buvusią Rusijos žemę pavadino Ukraina. Kremliaus šeimininkas dar kartą apsijuokė, ir šį jo „liapsusą“ netruko atskleisti žiniasklaida.

Dar prieš karą Ukrainoje Putinas pasakė programinę agresoriaus kalbą, kad pagrįstų savo intervenciją į nepriklausomą šalį. Akivaizdu, kad nevykusius faktus apie jos istoriją jam pateikė tokie atgaivinamos Eurazijos imperijos ideologai kaip Duginas. Tikrieji specialistai iš tokių Putino svaičiojimų tik skaniai pasijuokė, nes Kijevo Rusia atsirado ir ėmė klestėti tuo metu, kai į šiaurę dar plytėjo neišbrendamos balos ir miškai.

Dabar Konstitucinio teismo pirmininkas Valerijus Zorkinas ant Putino stalo patiesė XVII a. Europos žemėlapį, kuris sudarytas dar Prancūzijos karaliaus „Saulės“ Liudviko XIV-ojo laikais. Portalas Dialog.ua rašo, kad dėl senatvės septyniasdešimtmetis Putinas ir jo 80-metis pavaldinys greičiausiai gerai neįžiūrėjo dokumento ir puolė tvirtinti, kad „Ukrainos per visą žmonijos istoriją nebuvo“.

Pirmiausia, Putinas prasilenkia su elementaria logika: kaip galima kariauti su šalimi, kurios nebuvo ir nėra? Bet įdomiausia, kad žemėlapyje, kurį iš tikrųjų galima rasti Prancūzijos nacionalinės bibliotekos skaitmeniniuose laikmenyse bei laisvai prieinamuose internetinio knygyno Gallica šaltiniuose (gallica.bnf.fr), žemės, įeinančios į šiuolaikinės Ukrainos teritoriją, pažymėtos kaip „kazokų žemės“ (Ukraine pays des cosaques) ir priklausė Abiejų Tautų Respublikai (Žečpospolitai) – Lietuvos kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės sąjungai. Žemėlapyje galima atskirti net Krymą, kuris tuomet įvardintas kaip Mažoji Tartarija arba Krymo chanatas.

Interneto platformos Telegram kanalas „Tolkovatel“ (ttolk.ru), kuris paprastai kritiškai vertina Rusijos ideologų svarstymus, primena Putinui, kad iki 1911 metų nebuvo pačios Rusijos federacijos, o tik Rusijos imperija, kuri nenurodo politinės sanklodos, ir bolševikų  panaikinta įkūrus SSRS.  Bet sovietai netapo imperijos perėmėjais, o savo mėginimais perrašyti istoriją Putinas tegali pasiekti, kad Maskvai teks mokėti reparacijas, rašo kanalas. Kitaip sakant, tokiu atveju Kremlius Vakarams turėtų atlyginti visas imperijos skolas… Dialog.ua primena, kad Rusijos mokyklose 6-os klasės istorijos vadovėliuose nebeliko termino „Kijevo Rusia“, nors Maskva nuolat kartoja, kad istoriją perrašinėja būtent Kijevas.

Grįžkime prie kartografijos. 1892 m. vokiečių sudarytame ATR žemėlapyje matyti, kad 1660 m. Ukraina egzistavo, bet jos sienos, žinoma, buvo kitokios. Pavyzdžiui, jos teritorijoje jau XIV amžiuje buvo ir Belgorodas, ir Kubanė. Gi žinomas rusų rašytojas Nikolajus Gogolis laiške ukrainiečių rašytojui ir istorikui Michailui Maksimovičiui 1833 m. lapkričio 9 d. rašė: „Dabar aš imuosi mūsų vienintelės vargšės Ukrainos, nes niekas taip nenuramina, kaip istorija“.

Portalas Echofm.online (buvusio radijo „Echo Moskvy“ internetinė versija) kandžiai rašo, kad „žemėlapiai dažnai yra lyg narkotikai, jeigu į juos žvelgiama ne kaip į artefaktus, o kaip į politinę priemonę pertvarkyti pasaulį… To siekė – pradžiuginti Putiną – neseniai iš jo rankų apdovanojimą gavęs Konstitucinio teismo pirmininkas…“ Ir tada abu, net atidžiau nepažvelgę, suplojo rankomis: juk Ukrainos nebuvo…

Apžvalgininkai priduria kitą iškalbingą detalę: šiame žemėlapyje nėra net Sankt Peterburgo, o tik 1611 m. Estijoje gimusio švedų karvedžio, Narvos gubernatoriaus Everto Horno (1585 – 1615) Ochtinsko kyšulyje įkurta Nienšanco tvirtovė. Taigi, Putino gimtojo miesto XVII a. taip pat nebuvo (Sankt Peterburgas atsirado tik 1703 m.), o čia plytėjo tik užkariauta Švedijos žemė. Tad portale daroma išvada: nebudinkite istorinių žemėlapių, nes jei jie atgis – gailėsitės. Tai draugiškas patarimas Putinui. Kol kas draugiškas.