Korupcijai vadovauja politikai?

Viltys įvirsti į žiemišką pusnį vis blėsta, o kaimo žmogui atsiranda nerimas, kokia gi bus vasara: sniego nebuvo, žiemkenčiai ir visa kas gyva ėmė vegetuoti anksčiau, kenkėjai, parazitai, kraujasiurbiai puikiai išgyveno ir ims daugintis nesuskaičiuojamais kiekiais…

Kad tik tiek to rūpesčio! Antai, praėjusį savaitgalį paskelbtais apklausų duomenimis, „valstiečiai“ vis dar neišsikapanoja iš krizės (11,6 proc.), kai pirmaujančių konservatorių reitingai auga ( nuo 16,5 proc. sausį iki 17,7 proc. vasarį). Atskilusių socialdemokratų populiarumas kilstelėjo iki 9,7 proc., o „Tvarka ir teisingumas“ – atitinkamai nuo 4,3 proc. iki 5,7 proc. Liberalų sąjūdis trypčioja vietoje (3,1 proc.), bet jos lyderės, sugebančios puikiai žaisti ne tik šachmatus, V. Čmilytės-Nilsen reitingas kyla, tačiau ar ji paskui save patemps ir nublankusius liberalus, – kaip sakoma, klausimas įdomus…

„Vilmorus“ apklausa, atlikta pirmoje vasario pusėje, rodo, jog, tęsiantis įtampai tarp prezidento G. Nausėdos ir premjero S. Skvernelio, pastarojo populiarumas dar smuktelėjo, o šalies vadovo kiek pakilo. Trintis padidėjo, kai premjeras prezidento kritikos sulaukė dėl Vyriausybės sprendimo skirti lėšų asfaltuoti kelią prie jo namų, taip pat dėl atsisakymo iš pareigų atleisti susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkievičių. G. Nausėda atmetė S. Skvernelio kandidatą į ekonomikos ir inovacijų ministrus.

Nieko nepridengtos kritikos strėlės lėkė tai į Daukanto, tai į Vinco Kudirkos aikštę, bet šios šeimininką jos keliskart skaudžiau kliudė. Jeigu bus atlikta nauja apklausa, tai premjeras vėl gaus visuomenės niuksą, nors istorija ne nauja. Juk nelemta Upės gatvė vėl atsidūrė diskusijų lauke: Vilniaus rajono taryba nusprendė šią S. Skvernelio trasą iki 2022 m. priskirti rajono strateginiams keliams ir ją užbaigti asfaltuoti vėl skiria 800 tūkst. eurų (iš pradžių – 550 tūkst.). Pernai jai sutvarkyti buvo skirta 300 tūkst. – kone visi pinigai viso rajono kelių tvarkymui. Rajono merė Marija Rekst be sąžinės graužimo tikina, kad tai strateginė, padidinto intensyvumo gatvė, kurioje gausu transporto. Gi žurnalistai patykojo čia valandą ir tesutiko vos tris automobilius…

Atrodytų, korupcija aukščiausiame lygyje, o valdantieji nemato čia jokio nusižengimo.  Bet žmonės juk neakli… Žinoma, iki Seimo rinkimų dar daugiau kaip 8 mėnesiai, bet S. Skverneliui ir valdantiesiems šis laikotarpis nieko guodžiančio nežada, jei jie neišsižadės korupcinės laikysenos.

***

Dabar toks klausimėlis: kodėl žmonės vis dažniau keikia Europos Sąjungą? Kai ūkininkai gaudavo solidžias išmokas už pasėlius, gyvulius ar šienaujamus plotus, tokios nuožmios kritikos Briuselio atžvilgiu nebuvo. Ir štai prasidėjo ES biudžeto svarstymas. Lietuvos interesus viršūnių susitikime atstovavęs prezidentas G. Nausėda grįžo nuleidęs galvą: dėl biudžeto nebuvo susitarta. Dėl beveik 200 mln. eurų kompensacijos emigracijai kompensuoti (vadinamas depopuliacijos fondas) Lietuva lyg ir užtikrinta, tačiau didesnis sanglaudos ir žemės ūkio finansavimas skurdesnėms ES šalims stringa. Lietuvos žemdirbiai nenuleidžia rankų ir rengia seriją protestų Briuselyje.

Biudžeto svarstymas tęsis dar mėnesį, ir G. Nausėda po Europos Vadovų Tarybos naktinio posėdžio sakė, kad tai tik tarpinė stotelė. Siūloma Sanglaudos fondą padidinti 4,8 mln. eurų, bet kokia jo dalis teks Lietuvai, dar anksti svarstyti. Žemdirbiai beveik iš visų 17-kos šio fondo dalyvių ketina stovėti Briuselyje iki pergalės, bet jau dabar aišku, kad ta pergalė gali būti tik simbolinė…

***

O pabaigai – kai kas linksmesnio. Nuūžė nuvilnijo 21-oji Knygų mugė. Nebuvote? Nesisielokite. Knygos nepigios, lankytojų begalė, prie kavos ar pietų ilgiausios eilės, automobiliai trinasi šonais… Tai tamsioji šios mada tapusios mugės pusė. Bet jeigu jūs turite nors mažiausią tikslą – įsigyti patikusią knygą, susitikti su kūrėjais ar bičiuliais, dalyvauti tiesioginėje TV diskusijoje ar leidinio pristatyme – tada 6 eurų bilietui gailėti neverta.

Šitaip aš pagerbiau marijonų kunigo Vaclovo Aliulio asmenybę ir dalyvavau knygos apie jį „Netituluotas Bažnyčios ambasadorius“ pristatyme. Tai unikalus dvasininkas: tikras ryšininkas tarp bažnyčios ir pasaulietinio gyvenimo, tarp dvasios ir utilitarizmo, turėjęs puikų humoro jausmą, mėgęs bendrauti ir neatstūmęs nei ambicingo veikėjo, nei netikšos, nei girtuoklėlio. Prof. Vytautas Landsbergis prisiminė, kad būtent Tėvas Aliulis Lietuvos katalikų bažnyčią glaudžiai susiejo su Sąjūdžiu.