Ukrainoje vėl tampoma valdžios virvė
Ukrainoje – vėl valdžios virvės tampymas iš vienos pusės į kitą. Šalies spauda praneša, kad ministrė pirmininkė ir jos vardo bloko vadovė Julija Tymošenko bei Regionų partijos lyderis Viktoras Janukovyčius neva nutarė sudaryti sąjungą ir pasirašyti „didįjį susitarimą“, kuris pakeistų prezidento rinkimų tvarką. Naujoji koalicija pakeis Konstituciją, ir šalies vadovas bus renkamas ne visuotiniuose rinkimuose, bet Aukščiausioje Radoje. Taip Parlamentas, kuriame abu blokai turi konstitucinę daugumą, užkirstų kelią vėl balotiruotis Viktorui Juščenkai.
Nors opozicija paneigė vedanti derybas su Julijos Tymošenkos bloku, laikraštis „Ukrainskaja pravda“ praneša, kad lyderių susitikimas įvyko praėjusį šeštadienį, o diskusijos dėl konstitucinių reformų tęsiasi jau nuo rudens. Be to pagal būsimos koalicijos planą dabartinės Aukščiausiosios Rados įgaliojimus žadama pratęsti iki 2014 m., tad kitų metų sausį numatytus prezidento rinkimus jau rengs Parlamentas. Pasak iniciatorių, taip bus ir paprasčiau, ir pigiau.
Dabartinio ir buvusio ministrų pirmininkų sąjunga gali spėti iki kitų metų sausio atlikti šią procedūrą. Pagrindinio šalies įstatymo pakeitimai Parlamentui gali būti pateikti jau šią ar kitą savaitę. Paskui jie keliauja į Konstitucinį teismą, kuris pataisas svarsto mėnesį. Aukščiausioji Rada, kuri liepos viduryje išeina atostogų, paprastąja balsų dauguma dar spėtų joms pritarti, o susirinkusi rudenį galutinai jas patvirtinti. Ši procedūra nebus sunki, nes Julijos Tymošenko ir Viktoro Janukovyčiaus frakcijos Parlamente turi konstitucinę daugumą – 331 deputatą iš 450-ies.
Jeigu abu lyderiai sulauktų palankiausio atvejo, kitų metų pradžioje jie švęstų pergalę, palikę už borto dabartinį Ukrainos vadovą, kuris taip pat pretenduoja į šį postą antrą kartą. Tuomet pagal „didįjį susitarimą“ Viktoras Janukovyčius būtų renkamas prezidentu, o Julijos Tymošenko Vyriausybėje atsidurtų keletas Regionų partijos atstovų.
Tačiau jų oponentai yra kitos nuomonės. Pirmiausiai pats prezidentas Viktoras Juščenka griežtai įvertino šį, jo žodžiais, suokalbį. Jis pareiškė, kad abu politikai nori perrašyti Konstituciją, kaip jiems naudinga, ir dviese pasidalyti šalį. Tokiu atveju dabartinis prezidentas skelbtų visaliaudinį referendumą. Vienas iš Nacionalinės saugumo ir gynybos tarybos vadovų Dmitrijus Vydrinas mano, kad „abu lyderiai tiek sukaupę nepasitikėjimo vienas kitu, kad turi įvykti kažkas nepaprasto, kad Tymošenko ir Janukovyčius vienas kitam ką nors tvirtai įsipareigotų, juo labiau – savo veiksmus derinti iki 2024 metų“. Pareigūnas netiki, kad jų sąjunga išsilaikytų daugiau negu keletą dienų. Kijevo politinių tyrimų ir konfliktologijos centro direktorius Michailas Pogrebinskis mano, jog visi tie susitarimai kabo ant plauko. Net jeigu reformų planą ir patvirtintų Aukščiausioji Rada, vargu ar jam pritartų Konstitucinis teismas. Apskritai abejojama, ar dabartinis Parlamentas turi įgaliojimus rinkti šalies vadovą. Tam reiktų keisti ir daugiau įstatymų.
Kovo pabaigoje Viktoras Juščenka taip pat smogė smūgį šio plano autoriams. Jis pasiūlė Konstitucijos pataisas, kurios įteisintų dviejų rūmų Parlamentą, sumažintų deputatų skaičių ir suteiktų Vyriausybei daugiau vykdomosios valdžios savarankiškumo, tačiau prezidentą turėtų rinkti visa šalis. Nors prezidento populiarumas Ukrainoje yra gerokai smukęs, tačiau jo pasiūlymai susilaukė pritarimo.
Šiaip ar taip naujoji opozicijos ir ministrės pirmininkės sąjunga yra nemalonus siurprizas prezidentui, rašo apžvalgininkai. Nuolatiniai nesutarimai tarp svarbiausių Ukrainos veikėjų, Julijos Tymošenko flirtas su Maskva, jos demonstratyvus vizitas į Libiją, nuolatinis kandžių replikų laidymas prezidento adresu, o iš kitos pusės – Viktoro Janukovyčiaus augantis populiarumas stumia 55-metį šalies vadovą į desperatiškus veiksmus, kurie jam gali galutinai pakišti koją šiame nesportiniame virvės traukime.