Neramios D. Medvedevo metinės

medvedevPirmadienį sukako lygiai metai, kai palyginti jaunas teisininkas Dmitrijus Medvedevas buvo išrinktas Rusijos prezidentu. 12 mėnesių – gana trumpas laikotarpis, bet per jį daug kas įvyko: tariamas Vladimiro Putino pasitraukimas į valdžios šešėlį, karas Kaukaze, sudėtingi santykiai su Vakarais, ekonominė krizė, pagaliau stiprėjantys neramumai pačioje Rusijoje.

Iš pirmo žvilgsnio, D. Medvedevas, šiomis dienomis išvykęs vizito į Italiją, gali būti ramus: sekmadienį regioniniuose rinkimuose laimėjo jo ir V. Putino partija „Vieningoji Rusija“. Tik Tverėje meru išrinktas komunistas. Taigi pagrindinė valdančiųjų oponentė – Genadijaus Ziuganovo komunistų partija – dar nėra pajėgi rungtis su galinga politine monopolija.

Bet kažin, ar prezidentui šituo labai reiktų guostis. Tiek jo, tiek V. Putino reitingai per šiuos metus tolygiai krito.

Iš tiesų Rusija pastaraisiais metais buvo atpratusi nuo dvivaldystės – naujo ir jauno prezidento ir stipraus ministro pirmininko. Iki šiol visi buvę Rusijos vadovai Vyriausybes laikydavo tarsi savo užantyje. Prezidentas faktiškai būdavo ir ministrų kabineto vadovas. Pernai kovą pasikeitus padėčiai, V. Putinas netgi tapo svarbesnis už savo įpėdinį. Tai sukūrė intrigą, kuri savo nagus jau parodė ar dar tik parodys netolimoje ateityje.

Didžiausias D. Medvedevo išbandymas buvo karas Kaukaze ir Pietų Osetijos bei Abchazijos pripažinimas. Neprabėgus ir pusmečiui nuo rinkimų, prezidentui teko prisiimti vyriausiojo kariuomenės vado vaidmenį. Nuo rugpjūčio pradžios jis kartojo karingą V. Putino laikų retoriką, ir nedaug trūko, kad jam išsprūstų sparnuotas buvusio prezidento posakis, jog čečėnus kaip teroristus „reikia skandinti išvietėje“. Inteligentiškas valstybės vadovas to nepasakė, tačiau apžvalgininkai spėjo, kad jam į pakaušį kvėpuoja jo šeimininkas.

Šiaip ar taip išpuolis prieš Gruziją ir tolesnis diplomatinis D. Medvedevo demaršas tik iš pažiūros jam pelnė populiarumo balų. Kaip ir dujų karas su Ukraina sausio mėnesį, kuriame prezidentas jau vaidino tarsi ir taikdario vaidmenį. Tai, kad šis mūšis buvo švelnesnis negu pernykštis, kai frontui vadovavo karvedžio gyslelę turintis V. Putinas, D. Medvedevui suteikė populiarumą net tik Rusijoje, bet ir Vakaruose.

Tačiau dar vieną mūšį su rudenį prasidėjusia ekonomikos krize, kur prezidentas jau ėmėsi antikrizinio vadybininko vaidmens, kol kas pralaimi abu. Kadangi tai daugiau Vyriausybės veiklos sfera, visi kankorėžiai byra ant V. Putino galvos. Šis politikas negalėjo numatyti, kad, užleisdamas prezidento postą savo įpėdiniui, jis pateks į tokį problemų akivarą. Buvo manyta, kad, augant valstybės pajamoms, daugiausia iš energijos išteklių, gausės ir iždas, o tai bus lemiamas veiksnys siekiant nuraminti gyventojus, kuriuos pavyks kontroliuoti griežtais valdžios sprendimais. Pasaulinė finansų ir ekonomikos krizė niekais pavertė tokius planus, ir D. Medvedevo svajonė „lėtais žingsniais stiprinti demokratiją“ teliko svajonė.

Tokiomis sąlygomis ir Rusijos prezidentui tenka dairytis skaudesnio botago. Vakarų apžvalgininkai atkreipė dėmesį, kad sausio pabaigoje Dūmai svarstyti buvo pateiktas įstatymo projektas, numatantis griežtas bausmes už valdžios kritiką, vasario pabaigoje pasiūlyta įvesti baudžiamąją atsakomybę už sovietinės pergalės Didžiajame tėvynės kare neigimą, o štai šiomis dienomis išleistas prezidento įsakas, draudžiantis opozicijos susibūrimus Raudonojoje aikštėje Maskvoje. Kremlius bijo, kad krizė nepaskatintų tokių demonstracijų, kokios įvyko gruodį Vladivostoke.

Laikraštis „Chicago Tribune“ rašo, kad tai rodo Kremliaus silpnumą ir baimę krizės akivaizdoje. Iš vienos pusės, rusai nemėgsta silpno ir nuolat atsiprašinėjančio lyderio, tačiau, kai represijos artėja prie jų pačių, galima laukti socialinio sprogimo.

Prezidento D. Medvedevo metinės praslinko su vis blogėjančios vidaus ir užsienio padėties ženklu. Ir tai, kad šiuose regioniniuose rinkimuose dar užtikrintai laimėjo valdančioji partija, visiškai nereiškia, kad 2012 m. prezidento rinkimų Rusija sulauks perėjusi į autokratinės ramybės fazę.

žinių radijas logo mazas