Rusų Aiskauda gydys pasaulį nuo krizės

vladimir_putinjpeŠiemet pasaulinės krizės akivaizdoje Davoso forumas ne toks ištaigingas. Sakoma, kad jo dalyviai pirmą kartą nekabins šaukštais rusiškų ikrų. Vietoj šampano po 400 dolerių už butelį svečiai ragaus kur kas pigesnio vyno. Nebus net kinišku padažu užlietų omarų ir krabų, kuriuos pernai forumo dalyviams siūlė „Google“ kompanija. Gamta irgi tą kuklumą suprato: Šveicarijos Alpės užverstos sniegu, ir Davoso kurorto bei šalia esančio Klosterso miestelio trasos aukštiems ponams sunkiai įveikiamos.
Vis dėlto tai netrukdo pustrečio tūkstančio forumo dalyvių iš 96 pasaulio šalių aktyviai diskutuoti išskirtine tema „Pokrizinio pasaulio formavimas“. Rusiškų stalo gardėsių kai kam trūks, užtat tarptautinei ekonomikos konferencijai „toną duos“ Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas, kuris pirmas pasakys kalbą forume (kai komentarą kartosime ketvirtadienio rytą, ji jau bus nuskambėjusi trečiadienį maždaug 19.30 val. Lietuvos laiku). Tai įdomiausias šio sambūrio momentas, nes to dar nėra buvę. Rusijos vadovai nuo seno ignoruodavo tokias viešas pasaulines tribūnas ir teigė, kad tai tuščias burnos aušinimas. Tik pernai rugsėjį Sočyje viešėjęs forumo steigėjas profesorius Klausas Schwabas pasiūlė tai daryti naujajam Rusijos ministrui pirmininkui, kuriam pastaruoju metu tarsi trūksta viešos tarptautinės erdvės įvairiems pareiškimams.

Toks metas atėjo, ir dabar, pabrėždamas savo atsakomybę, forumo išvakarėse duodamas interviu agentūrai „Bloomberg“, V. Putinas jau išsakė pagrindinę savo kalbos idėją: Rusija išgelbės pasaulį nuo krizės… Tai labai drąsus gestas, kurį apžvalgininkai vertina kaip Maskvos norą įsiteikti Vakarams po jai skandalingų metų ir ekonomiką smukdančio pasaulinės krizės šuoro. Maždaug pagal penkias pozicijas V. Putinas ketina pakviesti pasaulio lyderius užmegzti skaidrius santykius su Rusija. Pirmiausia jis nori pašalinti kliūtis Rusijai stoti į Pasaulinę prekybos organizaciją, subalansuoti energetikos politiką, pagerinti santykius su Jungtinėmis Valstijomis, Europos Sąjungos šalimis ir užsitikrinti Kinijos rinką. Kiekviena iš šių pozicijų gali Rusijai pakenkti ir padėti. Atskira kalba dėl požiūrio į JAV. Tik ką apkaltinęs Vašingtoną, kad šis kaltas dėl pasaulinės finansų krizės, dabar V. Putinas jau kalba, kad „nauja JAV administracija niekuo nekalta“. Taip jis duoda Barackui Obamai ženklą, kad balandžio pradžioje numatytas jų susitikimas virs kone naujos pasaulio tvarkos pradžia.

Iš interviu agentūrai „Bloomberg“ galima suprasti, kad, be euro ir dolerio, V. Putinas siūlo sukurti naują rezervinę valiutą. Kol kas jai netinka nei britų svaras, nei japonų jena, o juo labiau – rusų rublis. Finansų analitikai skeptiškai vertina tokį pasiūlymą, kuris neva padėtų išbristi iš pasaulinės krizės. Pats Rusijos ministras pirmininkas priduria, kad tokia idėja gali būti reali po 20–25 m…

Tuomet, kai jį pakvietė į Davosą ir dar pradėti forumą, padėtis pasaulio rinkose buvo kita. Jau buvo girdėti krizės kanonada, tačiau daugelis manė, kad ji neapims visos planetos, o kreditų rinkos griūtis nepalies Rusijos. Kaip rašo Londono „The Times“, tai buvo normalūs sunkumų laikai, o dabar atėjo „nenormalūs laikai“. Naftos kainos smuko 68 proc. Nors daugiau kaip 100 mlrd. dolerių buvo skirta rubliui sutvirtinti, jo vertė smuko trečdaliu. Neseni protestai Vladivostoke parodė, kad Rusijoje auga politinis nepasitenkinimas valdžios veiksmais.

Tai ar gali Maskva skelbtis pasaulio gelbėtoja, ironiškai klausia Vakarų spauda. Greičiausiai V. Putino kalba skiriama numatytai Didžiojo dvidešimtuko konferencijai, kuri gali priimti konkretesnius sprendimus negu neįpareigojančios pasaulio galingųjų diskusijos Davoso kurorte. Nedemokratinės Rusijos dalyvavimas Didžiojo aštuoneto (G8) susitikimuose, kaip pastebi „The Times“, yra visiškas nesusipratimas. V. Putinas turi suprasti, kad jo pozicijos, ypač po visą Europą sukrėtusio dujų karo su Ukraina, smarkiai silpnėja, todėl Maskva turi kalbėti ne diktato, o nuoširdumo ir susitaikymo kalba.

žinių radijas logo mazas