Kokios paliaubos tarp žydų ir palestiniečių?

israel_palestinaVisada, kai susiruošiu komentuoti padėtį Artimuosiuose Rytuose, įsijungia kažkoks savisaugos mechanizmas, įpareigojantis būti kiek galima objektyvų. Jau patyriau, kad, kai tik mėginu vertinti žydų veiksmus prieš palestiniečius, sukeliu įnirtingą pirmųjų pasipriešinimą, kartais net atvirus grasinimus. Suprantama, iš kitos pusės tokios reakcijos nejaučiu, nors mūsų name gyvena kažkokie migruojantys arabai, su kuriais visada maloniai sveikinuosi.

Mano būseną kiek palengvino taip Europą įaudrinęs dujų karas tarp Ukrainos ir Rusijos, kuris šiek tiek užgožė įvykius Artimuosiuose Rytuose. O čia penktadienį dar gauta gera naujiena: Izraelio žinių agentūra „Ynet” ir palestiniečių šaltiniai pranešė, kad žydai ir radikali organizacija „Hamas” susitarė dėl dviejų savaičių paliaubų Gazos ruože. Jos turėtų prasidėti per 72 valandas nuo penktadienio nakties. Kaip vykdomas susitarimas, stebės tarptautinių organizacijų stebėtojai.

Tai patvirtino šiuo metu Vakarų Jordano krante esantis Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas. Spaudos konferencijoje jis sakė, kad paliaubas mes pasieksime artimiausiomis dienomis, tačiau paragino Izraelį vienašališkai nutraukti ugnį Gazos ruože. Izraelis savo ruožtu reikalauja, kad „Hamas” sudėtų ginklus ir liautųsi jų kontrabanda, o radikalioji grupuotė ultimatyviai nori, kad Izraelio kariuomenė atsitrauktų už anklavo ribų.

Jau vien šios sąlygos rodo, koks trapus yra bet koks paliaubų susitarimas, kuris, atrodo, dar ir netapęs pasirašytu dokumentu. Apžvalgininkai teigia, esą mažai tikėtina, kad tokios paliaubos apskritai įsigalios. Italų laikraštis „La Repubblica” mano, kad prognozuoti visiškai neįmanoma. Mat nežinia, kas turi įvykti pirmiau – Izraelio kariuomenės atitraukimas ar „Hamas” smogikų nutildymas. Kiek apskritai tęsis paliaubos – dvi savaites, šešis mėnesius ar 10-15 m.? Kas saugos Egipto ir Gazos ruožo sieną, per kurią plūsta ginklai? Kaip apskritai sukontroliuoti jų kontrabandą? Kokį statusą čia turės tarptautinės pajėgos, kurios 2006 m. vis dėlto atkūrė jėgų pusiausvyrą regione?

Penktadienį dar niekas nebuvo matęs pasirašyto paliaubų susitarimo, o ir viena, ir kita pusė jau švaistėsi pareiškimais. Izraelio užsienio reikalų ministrė Tzipi Livni pareiškė, kad „Izraelis pasilieka sau teisę panaudoti karinę jėgą”. „Hamas” lyderiai Damaske sakė, kad tarptautines pajėgas ruože jie vertins kaip „okupacines jėgas”, tai yra taip pat, kaip Izraelio kariuomenė Gazos ruože.

Tuo metu stiprėjant spaudimui Tel Avivui, kad šis nutrauktų neadekvatų atsaką „Hamas” smogikams, Izraelio atstovai suskato ieškoti paramos. T. Livni penktadienį atvyko į Vašingtoną prašyti Jungtinių Valstijų pagalbos užkertant kelią ginklų kontrabandai palestiniečiams. Aukštas Gynybos ministerijos pareigūnas Amonas Giladas diena anksčiau Kaire aplankė Egipto prezidentą Hosni Mubaraką, kuris laikomas tarpininku tarp „Hamas” ir palestiniečių.

Pasaulyje auga nepasitenkinimas Izraelio agresija. Venesuela ir Bolivija pareiškė nutraukianti diplomatinius santykius su Izraeliu. Pasirodė naujas garso įrašas, kuriame teroristų tinklo „al Qaeda” lyderis Osama bin Ladenas kviečia paskelbti Izraeliui šventąjį karą.

Tuo metu spauda pastebi vienybės stoką ir Izraelio Vyriausybėje. Šalies žiniasklaida pabrėžia politikų pasidalijimą: gynybos ministras Ehudas Barakas linkęs pritarti savaitės trukmės deryboms, o kiti aukšti pareigūnai atkakliai atmeta bet kokias tokių paliaubų galimybes. Rašoma, kad Izraelio ministras pirmininkas Ehudas Olmertas norįs tęsti karo kampaniją tiek ilgai, kol bus pasiekti užsibrėžti tikslai. T. Livni pritaria ministrui pirmininkui ir į žurnalistų klausimą, kodėl Gazos ruože žūva tiek daug civilių gyventojų ir ypač vaikų, atkerta žinomu posakiu „kare kaip kare”…

O ši kraupi statistika – vėlgi ne Tel Avivo naudai. Gazos ruožo sveikatos ministerijos penktadienį paskelbtu pranešimu, per prieš 20 dienų prasidėjusį konfliktą žuvo 1013 palestiniečių. Iš jų – 300 vaikų, 76 moterys. Dar apytiksliai 4500 žmonių buvo sužeisti. Iš jų – 1600 vaikų ir 678 moterys.

Savo ruožtu Izraelis neteko 13 piliečių: tarp jų – trijų civilių ir vieno kario, žuvusių nuo iš Gazos ruožo paleistų raketų, bei dar devynių karių, žuvusių anklave per mūšius su „Hamas” kovotojais.

Taigi šie skaičiai vargu ar ką nors gali palikti skrupulingai objektyvų…

žinių radijas logo mazas