Ukrainos politinė krizė baigiasi ir prasideda

tymoshenko_jushchenkoPrieš pat šventes Ukrainoje sukurta dar viena valdančioji Oranžinė koalicija. Taip baigėsi užsitęsusi parlamentinė krizė, kurioje prezidentui Viktorui Juščenkai teko atsitraukti. Net 35 iš 72 jo partijos “Mūsų Ukraina – liaudies savigyna” frakcijos narių atsisakė pasirašyti koalicijos susitarimus. Nors iš tikrųjų koalicija Aukščiausioje Radoje neturės net daugumos (ją sudaryti reikia 226 deputatų iš 450, o tėra tik 212), apžvalgininkai tvirtina, kad ministrė pirmininkė ir prezidento oponentė Julija Tymošenko sustiprino savo pozicijas.

Dabar Viktorui Juščenkai nėra pagrindo rengti neeilinius parlamento rinkimus, ir Ukraina išvengia nemažų išlaidų. Kita vertus, vadinamajai Trijų koalicijai ir vyriausybės vadovei tenka visa atsakomybė už Ukrainos ekonomiką finansų krizės sąlygomis.Pasirašytas koalicijos susitarimas vadinasi “Nacionalinė plėtra, stabilumas ir tvarka”. Tris politinės jėgos susitarė nesiūlyti Konstitucijos pakeitimų, susijusių su valdžios įgaliojimų paskirstymu tarp prezidento ir parlamento, taip pat patvirtinamas šalies eurointegracijos kursas. Bus parengta įstojimo į ES programa, tačiau apie narystę NATO koalicijos partneriai jau neužsimena. Susitarime tik pabrėžiama, kad Ukrainos narystę lemia visų piliečių referendumo rezultatai. Gi naujojo Ukrainos parlamento pirmininko Vladimiro Litvino blokas, įeinantis į valdančiąją koaliciją, atvirai nepalaiko šalies narystės NATO idėjos. Aukščiausiosios Rados vadovas dabar teigia, kad optimaliausias Ukrainos užsienio politikos kursas būtų šalies neutraliteto įtvirtinimas. Tai visiškai nesutampa su prezidento pozicija, taip demonstruojant, kad su V.Juščenka naujajai valdžiai nepakeliui.

Kadangi nauja koalicija parlamente neturi net paprastosios daugumos, jai bus sunku priimti bet kokius sprendimus. Tuomet ji ėmė gudrauti: „trijulė” užregistravo nutarimo projektą keisti reglamentą, kai parlamento sprendimus tvirtintų ne deputatų dauguma, o tuos nutarimus remiančių parlamento narių sąrašas. Kitaip sakant, kiekvienu klausimu teks sudaryti daugumos sprendimus remiančių deputatų sąrašą.

Šiaip ar taip, apžvalgininkai abejoja, ar valdančioji koalicija išsivers be opozicijos – Regionų partijos ir komunistų frakcijų – paramos. Viktoro Janukovičiaus partija jau pareiškė, kad mažumos aljansui pagelbėti neketina, o štai komunistai kiekvieną kartą gali naudotis vadinamaja „auksine korta” ir reikalauti iš valdančiųjų nuolaidų. Šiomis krizės sąlygomis jų balsas bus labai svarus…

Politine prasme Julija Tymošenko jau gali gerti šampaną. Ji nesitrauks iš ministrės pirmininkės posto, nors prezidento aplinka to reikalauja. Ji pertvarkys ministrų kabinetą ir pašalins V.Juščenkos šalininkus, ir šis valymas žadamas dar iki Naujųjų Metų. Ji parengs ateinančių metų biudžetą ir socialinio ekonominio vystymo programą, kurią parlamente kaip nors patvirtins. Po – finišo tiesioji į Ukrainos prezidento rinkimus, kurie, jeigu neiškils nenumatytų aplinkybių, numatyti 2010-ųjų pradžioje.

Tačiau ekonomine prasme J.Tymošenko laukia sunkus metas. Valdančiajai koalicijai ir vyriausybei tenka pagrindinė našta, tempiant šalį iš ekonominės krizės. Jau prognozuojama, kad kitų metų kovą iškils sunkumų atsiskaitant su biudžetinių organizacijų darbuotojais. Manoma, kad bedarbių skaičius šalyje išaugs iki 5 mln.
Britų laikraštis „The Financial Times” pastebi, kad koją pakišti gali buksuojantis susitarimas su Rusija dėl dujų tiekimo kitais metais. „Gazpromas” ketina daugiau kaip dukart – iki 400 dolerių – pakelti kubinio metro dujų kainą. 2009-ųjų Ukrainos biudžetas numatomas skaičiuojant 250 dolerių. O šiuo metu Ukraina ir taip Rusijai įsiskolinusi beveik pustrečio milijardo dolerių…

Vadinasi, būsimi Julijos Tymošenko susitikimai su Vladimiru Putinu bus rengiami su ta sąlyga, ar Kijevo politika bus palanki Maskvai. Ši aplinkybė lemia tiek pačios ministrės pirmininkės, tiek naujosios koalicijos, tiek apskritai padėties regione perspektyvą.

žinių radijas logo mazas