Ten, kur rinkėjų aktyvumas daugiau kaip 100 procentų

Ar gali rinkėjų aktyvumas viršyti 100 proc.? Pasirodo, taip. Bent taip jau manė Čečėnijos prezidentas Ramzanas Kadyrovas, kuris respublikos Parlamento rinkimų išvakarėse naujienų agentūrai „RIA Novosti“ pareiškė tikįs, kad „prie urnų sekmadienį ateis 100 ir daugiau procentų rinkėjų“. Galbūt Čečėnijoje tai ir įmanoma: juk čia balso teisę turi dislokuotų Rusijos karinių pajėgų kareiviai…

Taigi tuo pačiu metu, kai Lietuvoje vyko Seimo rinkimai, 77 Rusijos regionuose, srityse, apygardose, miestuose surengti vietos valdžios organų rinkimai, kuriuose – niekas tuo nė neabejojo – laimėjo Vladimiro Putino partija „Vieningoji Rusija“. Čečėnijoje ši partija sumušė visų laikų rekordą:  respublikos Parlamente jos deputatai gaus 88 proc. visų mandatų. Taigi Maskvos statytinis prezidentas R. Kadyrovas, nors šiek tiek ir klydo dėl rinkėjų aktyvumo, dabar įrodė, kad jis yra ištikimas „proputiniškos“ partijos šalininkas…

Kitame mums įdomesniame Rusijoje regione – tolimojoje Čiukčių autonominėje apygardoje – taip pat pasiektas kone sovietinius laikus primenantis rekordas. Rusiškai Čiukotka vadinamos apygardos deputatu išrinktas garsus Didžiojoje Britanijoje gyvenantis milijardierius ir „Chelsea“ futbolo klubo savininkas 41 m. Romanas Abramovičius, gavęs net 97 proc. rinkėjų balsų. Reikėtų priminti, kad jis yra žydų tremtinio iš Tauragės sūnus, ilgokai žadinęs šio Lietuvos apskrities centro gyventojų viltis kada nors aplankyti gimtinę ir padėti tautiečiams.

Skurdaus Arkties regiono gubernatoriaus poste jis dirbo nuo 2001 m. iki šios liepos pradžios, kai jo paties  prašymu jį iš tų pareigų atleido Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas.

Čiukotkos sostinėje Anadyryje įsikūrusiame Parlamente iš viso tėra 12 vietų ir R. Abramovičius greičiausiai užims jo pirmininko postą. Kadangi pagal apygardos įstatymus deputatui neprivaloma gyventi regione, tai tokiam mažam Parlamentui milijardierius galės vadovauti ir iš Londono. Jis neims daugiau kaip 13 tūkst. rublių vietos Dūmos vadovo atlyginimo, nes čiukčiams turtuolis reikalingas tam, kad remtų šį skurdų regioną. Jo plotas yra didesnis nei Prancūzijos, čia gyvena tik 50 tūkst. gyventojų, jis plyti 6 tūkst. km į šiaurės rytus nuo Maskvos, netoli Jungtinių Valstijų Aliaskos valstijos. Daugelis regiono kaimo žmonių pragyvena iš šiaurės elnių verslo. Būdamas gubernatoriumi, R. Abramovičius jo plėtrai skyrė iš savo verslo gautus mokesčius ir daugiau kaip 1,3 mlrd. dolerių savų pinigų. Žurnalas „Forbes“ šiais metais turtingiausių pasaulio žmonių sąraše R. Abramovičiui skyrė 15 vietą, o jo turtą įvertino 23,5 mlrd. dolerių, tačiau pranešama, kad dėl dabartinės pasaulinės finansų krizės ir, žinoma, dėl neeilinių milijardieriaus užgaidų jis prarado ne vieną milijardą.

Vieno turtingiausių Rusijos politikų gyvenimas smarkiai skiriasi nuo eilinių rusų padėties. Dėl pasaulinės finansų krizės ir federalinės politikos jie taip pat praranda milijardus. Antai per pastaruosius du mėnesius iš Rusijos „išėjo“ 33 mlrd. dolerių, o per pirmąjį šių metų pusmetį – vos 22 mlrd. Rusijos finansų ministras Aleksejus Kudrinas kaltino ir pasaulinių naftos kainų smukimą, dėl kurio Rusijos aukso rezervų vertė nukrito 40 mlrd. dolerių.

Taigi Rusijos žiniasklaida, pirmadienį komentuodama regioninių rinkimų rezultatus, neslepia, kad vietos valdžios organams bus nepaprastai sunku išlaikyti rinkėjų pasitikėjimą beveik 100 proc. Prognozuojama, kad šiemet kainos išaugs 13,5 proc., padidės nedarbas. Ypač nukentės finansų sferos darbuotojai. Vien tik praėjusią savaitę, kaip praneša interneto svetainė „SuperJob.ru“, šioje sferoje laisvų darbuotojų padaugėjo 60 proc. Po 1998 m. rugpjūčio finansų krizės tai didžiausias nuosmukis Rusijoje.

Kitaip sakant, išrinktos regionų valdžios laukia sunkūs laikai. Pasitikėję daugiausia valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ politikais, rinkėjai ant jų pečių užvertė sunkią atsakomybės naštą. Ir čia nepagelbės nei juokingas R. Kadyrovo optimizmas, nei R. Abramovičiaus aukojami milijardai…