Osetinų istorija: klajoklių likimo blaškomi

Aišku, kad gruzinų ir osetinų susipriešinimas kilo ne vakar ir ne prieš kelerius metus – jo šaknų tenka ieškoti žiloje istorijoje. Taip paprastai būna: tautų ir valstybių šiandienos nesantaikai „pagrindus padeda“ senovės valdovai, ano meto pasaulio viešpačiai, o naujųjų amžių diktatoriai tai įprasmina sau naudingais karais, teroru, genocidu ir pasaulio perdalijimu.

Labai trumpai pažvelkime į osetinų (alanų) atsiradimo Kaukaze ištakas.

Graikų ir romėnų geografijos šaltiniai bei kinų dinastijų kronikos nurodo skirtingą alanų kilmę ir migracijos maršrutus. Strabono „Geografijoje“ (Strabonas gimė apie 64 metus pr. Kr. Ponto mieste prie Juodosios jūros ir daugiausia rėmėsi Persijos šaltiniais) teigiama, kad alanų protėviai aorsiai pirmojo šimtmečio viduryje susitelkė iš Irano (Persijos) teritorijos ir ėmė dominuoti Kaspijos jūros prieigose.

Kinų analuose (Shiji autorius Sima Qian) rašoma, kad alanai kildinami iš Kangju dinastijos, turėjusios apie 100 tūkstančių karių ir gyvenusios derlingose vietovėse prie Aralo jūros. Pagal kinų kroniką vėlyvoji Hanų dinastija, visiškai susiformavusi V amžiuje, jau buvo apgyvenusi derlingas Yancai stepes, ir čia pirmą kartą minima Alanliao karalystė.

Taip esą kilusi alanų tauta, užėmusi šiaurinę Kaukazo prieigų (tarp Juodosios ir Kaspijos jūrų) dalį. Vėliau jie užėmė žemes į šiaurės rytus nuo Azovo jūros, II šimtmetyje pakilo į Dono aukštupį ir pradėjo kontroliuoti prekybos kelius nuo Juodosios iki Kaspijos ir Aralo jūrų. Ten buvo nusidriekęs ir kinų Yancai dinastijos valdomas Šilko kelias. Rašytiniai šaltiniai taip pat mini, kad maždaug IV amžiuje alanų gentys susivienijo į galingą Sarmatijos konfederaciją, įsigalėjusią Šiaurės Kaukaze.

Vakarų istorinių šaltiniu teigimu, osetinai (alanai) į slavų stepes atkeliavo net iš šiaurinės Afrikos – per dabartinę Ispaniją, Balkanus (Serbiją ir Kroatiją), Rytų Europą (galbūt net per Lenkijos ir Lietuvos žemes) ir įsikūrė dabartinės Rusijos Dono prieigose. Jie apgyveno Dono ir Volgos stepes III šimtmetyje ir naudojosi ankstyvųjų slavų (skitų) gyvenvietėmis ir kultūra. Kartu su serbais ir kroatais, kurie buvo Rytų Romos imperijos įtakoje, alanai išsišakojo į bizantiškąją ir arabiškąją kultūras ir pamažu asimiliavosi su rytų slavais, Volgos totoriais ir bulgarais.

Tačiau viduramžiais iš šių žemių juos ėmė stumti mongolai. Maždaug IX–XII šimtmetyje alanai suvienyti savo gentis ir paskelbti krikščioniškąją Alanijos karalystę. Bizantiškąją krikščionybę dauguma alanų priėmė dar IV–V šimtmetyje, tačiau XIV amžiuje mongolų visai buvo išvyti iš Dono žemių ir susimaišė su daugybe Kaukazo tautinių ir religinių grupių. Apie 1395 m. mongolų vado Timūro armija Šiaurės Kaukaze išnaikino daugybę alanų. Dalis jų turėjo kirsti gruzinų nuo seno apgyventas žemes ir įsikurti Kaukazo pietuose. Taip susidarė dabartinė Pietų Osetija, įeinanti į Gruzijos teritoriją, o mongolus išvijusių slavų valdžioje atsidūrė Šiaurės Osetija, kurią Rusija ėmė kontroliuoti 1767 metais. Dauguma osetinų išpažįsta krikščioniškųjų ortodoksų tikėjimą ir šiandien priklauso Rytų ortodoksų bažnyčiai.

Lingvistiniu požiūriu osetinų kalba priskirtina šiaurės Irano kalbų grupei ir skitų-sarmatų dialektui, kuris susiformavo veikiamas stepių slavų (skitų) ir Vidurio Azijos kultūrų. Šiuolaikiniai osetinai kalba dviem dialektais: vadinamuoju digoro (daugiausia Šiaurės Osetijoje) ir iranėnų (jį vartoja kiti osetinai). Literatūrinė kalba paremta iranėnų dialektu, žymiausias atstovas buvo poetas Kosta Ksetagurovas, kūręs 1859–1906 metais.

Taigi, osetinai kalba indoeuropiečių kalba, kuri gimininga ir lietuvių kalbai. O gruzinai, kurie yra seniausi Kaukazo gyventojai ir turi seniausią valstybingumo tradiciją, kalba unikalia, jokiai kalbų grupei nepriklausančia kalba. Be to, Gruzija buvo antroji valstybė pasaulyje, dar 327 m. priėmusi krikščionybę.

Kitaip sakant, net ir šiuo aspektu apsisprendimo prioritetas priklauso pagrindinei regiono valstybei, o ne jos dariniams, juo labiau – kadaise atvykusiems klajokliams. Jeigu būtų paisoma šio prioritetinio principo, konfliktų tautiniu pagrindu būtų mažiau. Žinoma, osetinai, kaip kiekviena tauta, turi teisę į apsisprendimą, teritorinį atsiribojimą ir prisijungimą prie kitų darinių. Tačiau siekdamas to pasikvietus okupacinę kariuomenę problemos neišspręsi. Ji tik tampa gilesnė, veda į prievartą, karus ir abiejų tautų genocidą.

Rusijos surengti trys karai prieš čečėnus ir ingušus (nuo carinės Rusijos žygio prieš vainachų vado Šamilio vadovaujamus čečėnus XIX amžiaus viduryje) – geriausias to pavyzdys. Gaila, kad nei vaduojamieji, nei vaduotojai iš jų nepasimoko.

Naudotasi šiais šaltiniais:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ossetia

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_North_Ossetia-Alania

http://www.nationmaster.com/encyclopedia/History-of-South-Ossetia

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AE%D0%B6%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D0%9E%D1%81%D0%25

http://iratta.com/history

http://ossetians.com/rus/news.php?newsid=4&f=3&PHPSESSID=8ec

http://osetia.su/knigi/istoria/1.htm

2 Comments

  1. Levas

    Taip taip, parasykite nuo kada Kosove dauguma yra albanai? Nuo kokiu 1960 metų? Tik 50 metu, o jau turi savo valstybe. Kodel jus pavyzdziui nerasote, apie IRAKO kara, apie tikruosius motyvus, apie tai kad karo IRAKE metu zhuvo 10 kartu daugiau zmoniu nei zuvo lietuviu sibire? As nzn, sako demokratija laisvamanybe.. KUR????!!!! Taip, laisve, vaziuok kur nori, tikek i ka nori, bet ar yra ideologine laisvamanybe? Va dar uzdrausime marksizma.. tai is viso bus.. ar ne? AR TAI LAISVAMANYBE? Ar yra demokratija? Demokratija tai ILIUZIJA. Anksciau valstybes siekdavo uzkariauti naujas teritorijas, tai jas praturtindavo.. Rinkos ekonomikoje nereikia uzkariauti teritoriju, tiesiog reikia sudemokratinti sali, ir ji priima taisykles to kas yra ekonomiskai stipriausias.. stai kur jusu demokratija. Ir nemanykite kad jus teisus, ir nemanykite kad nebuna ir negali buti kitos, kordinaliai priesingos nuomones. O jeigu jie yra kordinaliai priesinga tai nebutinai yra del to kad ja reiskia rusijos agentai.. Labai paprasta, tuoj prades skirstyti i politiskai pazangius, kurie palaiko oficialia nuomone, ir tuos kurie nepazangus ir neispruse nes ju nuomone nesutampa su oficialia.. jei tai bus tai tai kryzius jusu demokratijai.. as zinau kad neesu joks agentas, ir zinau kad Rusijos nusikaltimams dar toli iki JAV. JAV negerbia kitu kulturu, jie galvoja kad tik tokia amerikietiska visuomenes saranga yra teisinga, kitokios negali buti.. Bet ar ne rodiklis yra tai kad zmogus budamas savoje visuomeneje jauciasi laimingas, tai kad visuomene yra gera, nors ir kitokia nei JAV. Visa ko pradzia yra JAV ekonomine galybe, kurios deka ji gali eksportuoti savaja ideologija: Buti demokratiska, islaisvinti kitas tautas is priespaudos(Tai jos monopolija, ir jai nepatinka kai kas nors kitas be jos sutikimo prisiima sia funkcija). Taigi jus zurnalistas, jus rasote ir jus skaito, bet as tikrai nesutinku su jumis, ir turiu savo aiskius motyvus taip manyti. Zurnalistai turetu stengtis buti objektyvus, ju pateikiama informacija turi slopinti nesutarimus, o jusu daznai tik eskaluoja. Kas liecia Vakarus, tai mes einame dar i viena "Sviesuji Rytoju" kuris kaip ir Tarybiniais laikais buvo tik iliuzija, ideologinis variklis. Skaiciau viena amerikiecio komentara cnn.com puslapyje, raso kad JAV dabar kaip ir TSRS.. Sistema zlunga kai nustoja buti moraliniu autoritetu, AR JAV AUTORITETAS? pasiziurekite internete, nebe.. JAV labiau panasi i shovinistine valstybe. Kur jie yra teisus, ir bet kada gali bausti. Bausti Serbus, bausti IRANA, Iraka, Afganistana, Rusija. Tik jos niekas negali nubausti, nors IRAKAS.. tai kazkas, neprasciau nei Vietnamas, auku tiek pat kiek Hirosima Nagasaki. BET JUS ZURNALISTAS APIE TAI TYLITE, jei tylite reiskia sutinkate ir pateisinate.

  2. Levui

    Na tu neteisus, kad niekas nekritikuoja JAV uz ju ekspansine politika. Bet geriausiai Busha ivertins rinkejai, kai po 2 men. eis rinkti prezidento. Va tada ir pasirodys, kas uz kara Irake, kas pries. Man tai geriau patinka MacCainas, kuris pliekia Rusija…

Comments are closed.