Kachovka – Ukrainos argumentas stoti į NATO

Žymi 20 – metė švedų kovotoja už žmogaus teises ir švarią gamtą Greta Thunberg galėtų tarti savo svarų žodį, bet ji tyli. O juk Europai gresia didžiausia ekologinė katastrofa per dešimtmetį. Kai kas ją lygina su Černobyliu…

Kol kas tyli ir JTO. Tiesa, Rusijos reikalavimu trečiadienį ji surengė šiuo klausimu posėdį, bet, aišku, kad Maskva jame muš į vienus vartus. Vietoj to Suvienytųjų tautų forumas pažymėjo Tarptautinę rusų kalbos dieną. Kaip simboliška, rašo Grani.ru apžvalgininkas… Tiesa, Jungtinės Tautos įstengė paskelbti pareiškimą, kad “civiliai asmenys ir infrastruktūra negali būti taikiniu”, o TATENA pareiškė, kad situaciją stebi, bet tiesioginio pavojaus Zaporižės atominei elektrinei nėra. Štai ir viskas. Kol kas.

Bet pasaulinė rusų kalbos diena – birželio 6 – oji – nuo šiol bus susijusi su vienu didžiausių Rusijos karo nusikaltimų. Juk Kachovkos hidroelektrinės užtvankos susprogdinimas yra tiesioginis Ženevos konvencijos pažeidimas. Joje fiksuojamas karo aukų gynimas nuo ginkluotų tarptautinių konfliktų. Atvirkščiai: dešimtys tūkstančių taikų gyventojų praranda savo būstus, lieka be pastogės, be maitinimo ir elementarių gyvenimo sąlygų, daug ir žuvusių. Dar daugiau: priešas pabėgėlius toliau apšaudo raketomis ir apmėto bombomis. Karas vyksta toliau, nepaisant, kad dar labiau kenčia Ukraina, pavojus gresia visai centrinės Europos ekosistemai.

Kachovkos HE patvenkus Dniepro upę buvo pastatyta 1955 – 1958 m. Ji yra paskutinė šeštoji visoje HE kaskadoje žemyn Dniepru. Tuomet buvo užlieta apie 90 gyvenviečių. Tvenkinio ilgis – 230 km, plotis – iki 25 km. Jo nepalyginsi su Kauno HE užtvanka, kuriai suteiktas Algirdo Mykolo Brazausko vardas ir kuri pastatyta beveik tuo pačiu metu kaip ir ir Kachovkos: susidarė tik 64 kv. km Nemuno užtvanka (Kauno marios), t.y. apie 100 km ilgio vandens pakilimas iki mano gimtojo Balbieriškio (čia anksčiau, beje, irgi planuota statyti panašų tvenkinį).

Kachovkos užtvankos susprogdinimas būtų tik viena nelaimė, tačiau kyla grėsmė Zaporižios AE aušinimui. Tiesa, reaktorius vėsina vidinis rezervuaras, į kurį vanduo patenka ir iš upės, ir iš požeminių srautų. Jame tebeliko ankstesnis vandens lygis – 16,67 m. Beje, į Dnieprą išsiliejo apie 150 tonų tepalo, ir dar gali pateikti trigubai tiek – maždaug 4-5 cisternos šio teršalo. O plūstančio vandens kelyje – dar daug visokių chemijos ir pramonės įmonių bei saugyklų…

Kas atsitiko netoli Chersono, nuomonės išsiskiria. Štai Rusijos gynybos ministras Šoigu tvartina, kad elektrinę susprogdino patys ukrainiečiai, norintys sutrukdyti rusų kariuomenės puolimą, Kijevas teigia, kad šitaip Maskva užkirto kelią ukrainiečių kontrapuolimui, kuris iš tikrųjų atidedamas. Jis buvo planuojamas žemyn pagal Dniepro tėkmę, tačiau dabar planus reikės keisti. Šoigu pripažino, kad Maskva sutrukdė ukrainiečių puolimui, bet kartu galima daryti išvadą, kokių barbariškų priemonių imasi Putino režimas karo fronte. Tiesą sakant, užtvankos pralaužimas pakenkė ir pačios aneksuotos Chersono srities okupantams: daugelį jų įtvirtinimų tiesiog nunešė įsisiautėjęs vanduo… Iškilo pavojus aprūpinti Krymą geriamuoju vandeniu. Mat, gali nusekti Šiaurės Krymo kanalas, kuris vandeniu aprūpina okupuotą pusiasalį.

Dėl šio įvykio plinta daug versijų. Populiariausia – kad sprogimas įvyko užtvankos viduje, ir šią diversiją Maskva planavo jau seniai, bet dabar išmušė jai palanki valanda – gręsiantis ukrainiečių puolimas regione. Ekologinės nekomercinės Šveicarijos organizacijos Zoi Environment Network geografas Nikolajus Denisovas portalui Meduza.io teigė, kad užtvanka galėjo sugriūti pati dėl pernelyg didelio vandens lygio saugykloje, vadinasi, nuo 2014 m. karo pradžios Ukrainoje šis faktorius nebuvo akylai stebimas. Jeigu per valandą saugykloje vanduo nusenka 15 – 16 cm, tai jau katastrofinis reiškinys, bet jis tęsis tik keletą parų. Taigi, abi Ukrainoje kariaujančios pusės turės stabdyti kovos veiksmus šiame regione, kol nepaiškės naujas pozicijų išsidėstymas.

Kol tiek Rytuose, tiek Vakaruose klaidžioja įvairios užtvankos griuvimo versijos (kai kurie Lietuvos ekspertai lengvai patiki, kad tai pačių ukrainiečių diversinė operacija), Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis ši nusikalstamą aktą ketina panaudoti po mėnesio Vilniuje įvyksiančiame NATO aukščiausiojo lygio susitikime. Kachovkos HE užtvakos sugriovimas – dar vienas Kijevo argumentas, kad, neįtraukus Ukrainos į euroatlantines struktūras, Europa liks be priešakinės fronto linijos ir bus dar labiau pažeidžiama.