Dėmesio, Baracko Obamos startas…

barack-obama-bwSausio 20 d. – ypatinga diena ne tik Amerikai, bet ir visam pasauliui. Prie Jungtinių Valstijų valstybės vairo stos pirmasis juodaodis šalies vadovas Barackas Obama. Inauguracijos iškilmių mastas sumuš visus rekordus. Į Vašingtoną sugužės iki 5 mln. žiūrovų, o renginiuose dalyvaus net NASA mėnuleigis, kuris simbolizuos ambicingus naujojo prezidento planus – užkariauti kosmosą.  Beje, idėją apie kosminio aparato panaudojimą iškilmėse patvirtino pats gyvenimas. Vos tragedija nesibaigęs didžiulio 77 tonų keleivinio lėktuvo „Airbus 320“ nusileidimas į Hadsono įlanką šalia Niujorko dangoraižių parodė ne tik lakūnų meistriškumą, bet ir būtinybę tobulinti skraidymo aparatus. Prieš šventę Niujorke juokaujama: žąsys išgelbėjo ne tik Romą, bet ir naujojo prezidento reputaciją…

Juokai juokais, tačiau vienas svarbiausių 47 m. JAV prezidento uždavinys – užkariauti paprastų amerikiečių simpatijas, apsaugoti juos nuo teroristinių katastrofų, išgelbėti juos nuo nepriteklių, nuvyti finansų ir ekonomikos krizės šmėklą ir pakeisti Amerikos užsienio politiką. Nutils iškilmių maršai, pražygiuos paradai, išblės priėmimų šurmulys, ir afroamerikiečių kilmės prezidentui teks sukti galvą, kaip garbingai palikti Iraką, ką daryti su Afganistano talibais, ar ir toliau vaikytis nesugaunamąjį Osamą bin Ladeną, kaip elgtis su Rusija, kaip konstruoti santykius su Europa.

Ar iš tikrųjų radikaliai keisis B. Obamos užsienio politika, vienareikšmio atsakymo nėra. Iki šiol jo diplomatiški pasisakymai daug peno komentarams nedavė, bet jau aišku, kad jis užims lankstesnę poziciją Rusijos atžvilgiu, nors ji po šio antradienio taip pat gali keistis. Jis nėra Kremliaus šalininkas, tačiau iš jo pasisakymų susidaro įspūdis, kad užims pragmatiškesnę negu George‘as W. Bushas poziciją. Tai patvirtina jo patarėjai užsienio politikos klausimais.

Karštakošiai prezidentai Amerikai jau yra pridarę daug bėdos. Paskutinis, ko gera, buvo Richardas Nixonas, kuriam po Votergeito skandalo 1974 m. teko gėdingai pasitraukti. Kraštutinis Sovietų Sąjungos priešas buvo 40-tasis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas, daug prisidėjęs, kad ta imperija, kaip ir Berlyno siena, griūtų, o sovietinę santvarką jis vadino „blogio imperija“. Nors ir labai radikalus, jis buvo populiariausias JAV vadovas, kaip aktorius, mokėjęs laviruoti užsienio politikoje. Antai jis kritikavo Irano ajatolą, tačiau slapta Teheranui tiekė ginklus.

B. Obama – ne blogesnis oratorius, tačiau jis bus atsargesnis vertindamas procesus Artimuosiuose Rytuose, Amerikos interesus Lotynų Amerikoje ar santykius su Rusija. Apžvalgininkai tvirtina, kad jis tam tikra prasme pasimokė, kai neatsakingai leptelėjo, kad Rusija dar neverta narystės Pasaulinėje prekybos organizacijoje. B. Obama atvirai nepasisakė nei dėl Rusijos agresijos Kaukaze, nei dėl Ukrainos, nei dėl Baltijos šalių.

Matyt, JAV santykiai su Rusija apibrėš ir vadinamojo artimojo užsienio padėtį. Manoma, kad vienas pirmųjų B. Obamos vizitų į Europą bus kelionė į Rusiją. Maskva iš esmės jau pasitraukė iš antiteroristinės koalicijos, tačiau, pavyzdžiui, ir toliau padės Vašingtonui jo „teisingame“ kare Afganistane. Atrodo, pirmaujančias pozicijas iš Amerikos čia paverš Saudo Arabija ir Kinija. Pirmoji ketina tartis dėl paliaubų su nuosaikiaisiais talibais, o Pekinas nori pasiųsti savo kariuomenę, kuri iš pasienio išvytų radikalias talibų grupuotes. Dabar Rusija bijo, kad taip Kinija ruošiasi viešpatauti Vidurio Azijoje, o pasienyje su šio regiono šalimis grąžinti 2001 m. buvusią įtampą.

Vašingtono santykiai su Maskva apibrėš ir jo santykius su Baltijos šalimis. Galbūt bus mažiau deklaratyvių draugystės su Vilniumi šūkių, gal bus skatinamas Maskvos ir Vilniaus santykių pragmatizmas, gal ES ir NATO bus raginama labiau atsižvelgti į mažųjų jų narių nuomonę, tačiau nėra argumentų teiginiams, kad atėjus į Baltuosius rūmus demokratų lyderiui mes prarasime savo rėmėjus už Atlanto.

Tai parodys netolima ateitis. O kol kas visa Amerika susirūpinusi antradienio renginių saugumu. Istorinę ceremoniją saugos apie 13 tūkst. policininkų. B. Obama bus vežiojamas specialiu šarvuotu limuzinu, kuris gali atlaikyti net granatsvaidžio šūvį. Amerikiečiai tiki, kad jiems buvo padovanotas Hadsono stebuklas, todėl nepasikartos ir Rugsėjo 11-oji.

1 Comment

  1. Na, mano akimis Obamos istorija – tai jau nebe politika, o pop kultura

Comments are closed.