Putinas paskelbė Šeimos metus. Frontui reikia karių

Nagi, pakalbėkime apie šeimą. Nuo anų laikų girdime tokį lakų posakį “Šeima – visuomenės ląstelė”. Ir tai tiesa. Aksioma. Skirtumas tik toks, kaip, kur ir kas jį supranta ir įgyvendina.

Šiomis dienomis, žinoma, artėjant prezidento rinkimams, jį prisiminė ir Putinas, dalyvavęs iškart dviejuose renginiuose – Visos Rusijos šeimų forume, vykusiame Liaudies ūkio pasiekimų parodoje Maskvoje, ir susitikime su daugiavaikėmis šeimomis konkurse “Metų šeima”.

Putinas 2024-uosius pompastiškai paskelbė Šeimos metais. Na, žinoma, ir prišnekėjo gražių žodžių, gyrėsi planais, kaip jis pagerins šeimų padėtį, kaip dėl to suklestės karo alinama Rusija. Proklemlinės naujienų agentūros sekė kiekvieną jo žodį, kiekvieną žingsnį, vaikučio galvelės paglostymą. O kai Jamalo Nencų penktos kartos elnių augintojas Jenksia Piakas į sceną atsivedė keliolika savo vaikų ir pakvietė Putiną pasivažinėti su elnių kinkine (prezidentas net pasiteiravo, kokiu greičiu rogės skrieja, o šiaurietis nencas atsakė – ne mažiau 70 km per valandą), pakylos šeimininkas visas švytėjo, tarsi jau patikėjęs savo pergale rinkimuose. Dviprasmiškai nuskambėjo šio svečio Putinui skirta frazė “Tave tundra labai myli…

Dar su baškirų (šioje autonominėje respublikoje neseniai vyko dideli neramumai) šeimos atžala Putinas pakalbėjo apie futbolą, pasigyrė, kad buvo susitikęs su garsiuoju Pele, palinkėjo jaunajam sportininkui stiprinti sportą visoje federacijoje…

Tarp šių saldžių pokalbių Putinas nepaleido vadelių: jis ragino gausinti šeimas, nes “to reikalauja tėvynė”, džiaugėsi, kad per pastaruosius metu daugiavaikių šeimų skaičius padidėjo 26 proc., o juose auklėjamų vaikų – net 30 proc. Tačiau jis nepasakė, kad Rusiją graužia ta pati bėda: santuokų skaičius mažėja, o skyrybų – auga. Antai, per pandeminius 2020 m. statistikos duomenimis šeimų skaičius padidėjo 770 tūkstančių, o skyrybų – 564 tūkstančiai. Buvo nutylėti ir 2022 m., kai prasidėjo karas prieš Ukrainą, duomenys: dešimtys tūkstančių sveikų vyrų, šeimų išlaikytojų buvo išsiųsta į frontą, padėjo galvas už fiktyvią diktatoriaus išgalvotą idėją. Kiti gi pabėgo iš šalies, o motinos išėjo į mitingus, kad Kremlius liautųsi ardyti jų šeimas, gražintų į jas jų vaikus.

Rusų politologai negali nuslėpti tos aplinkybės, kad Putinas Šeimos metus susiruošė skelbti, kai jo karas prieš Ukrainą artėja prie dvejų metų ribos, ir dešimtys tūkstančių šeimų gauna pranešimus, kad jų maitintojas žuvo svetimoje žemėje arba dingo be žinios. Aukštosios ekonomikos mokyklos politologas Leonidas Poliakovas sako, kad šeimos išsaugojimas lieka svarbiausiu valstybės socialinės politiokos tikslu, bet dar svarbiau pasirūpinti fronte žuvusių ar suluošintų šeimomis, ir “štai kodėl Putinas dabar paskelbė Šeimos metus”. O kitas Politinių tyrimų mokyklos docentas Michailas Mizulinas  priminė XIX amžiaus bankininko ir visuomenės veikėjo Ivano Bliocho 1898 m. Išleistos knygos “Būsimasis karas ir jo ekonominiai padariniai” teiginį ”Bet kokie karo veiksmai, kuriuos rengia valdžia, turi būti gyventojų palaikomi, o tai ir yra šeima”.

Kalbėdamas apie tai, kad “Rusijos visuomenėje šeima vėl įgauna didelę dorovinę prasmę”, Putinas nepamiršo leptelėti frazės, kad gi “Vakaruose viskas atvirkščiai: ten tradicinės vertybės pamirštamos”. O kad kalbos nebūtų tuščios, jis pasigyrė, kad daugiavaikėms šeimoms, turinčioms tris ir daugiau vaikų iki 18 metų arba iki 23 metų, jei jie mokosi akivaizdžiai, iki 460 tūkst. rublių (maždaug 5000 eurų) kompensuos paskolas. “Ir tuojau pat, nuo kitos dienos, ir visoje Rusijos Federacijoje”, – pergalingai pabrėžė Putinas.

Po šios naujienos rusų interneto portaluose pasipylė komentarai, žinoma, anoniminiai, nes – ką gali žinoti… Štai po naujienos apie Šeimos metų paskelbimą svetainėje VZ.ru internautas skundžiasi, kad “seniai išsiskyręs, slepiąs savo dukteris ir nesantuokinius vaikus, gyvenąs su meiluže ir su pasigerėjimu žvelgias į mažus berniukus veikėjas mums pasakoja apie tradicinės šeimos vertybes ir svarbą, o geriau jis indeksuotų motinoms tas išmokas, kurios buvo 2009 metais” (beje, 2008 aisiais – pasaulinės ekonominės krizės laikais – Putinas pirmą kartą skelbė Šeimos metus). Kitas internautas skundžiasi: “aš turiu 6 vaikus, ir nors mes daugiaivaikė šeima, negali naudotis išmokomis, nuolaidomis, mokykloje vaikų nemokamai nemaitina, o vyresnysis sūnus – invalidas…

Tad kodėl gi būtent dabar Putinas susirūpino rusų šeimomis? Jo karui reikalinga “patrankų mėsa”. Tūkstančiai karstų grįžta į gimtąsias karių vietas. Rusų, baškirų, nencų, kaukaziečių šeimos kelia klausimą: kieno tai karas? Kam jis reikalingas? Motinos rengia protestus, vienijasi į organizacijas. Raginančias jų sūnus gražinti namo. Rusija, vis daugiau pinigų skirdama karo reikmėms. Apleidžia šeimas. Šalį alina ir Vakarų sankcijos.

O Kremliaus šeimininkas, pats negalintis pasigirti savo šeimos puoselėjimu, veidmainiškai suokia apie “vertybiškai patikimą visuomenės pagrindą”. Tarp kitko, susitikime jis nesibodėjo papasakoti, kokia tauri, šeimos idealams ištikima ir tėvynei atsidavusi buvo jo šeima…