Rinkiminiai viražai ir razinos

Praėjusi savaitė lyg ir niekuo neypatinga. Na, vienai dienai sugrįžo žiema, vėsus vėjuotas pavasaris niekur nesitraukia, atpalaiduojamos karantino vadelės, vis dažniau girdisi rinkiminiai barniai, Susisiekimo ministras vėl užlipo ant to paties grėblio.

Lietuva bando žengti koja į koją su kitomis valstybėmis, atlaisvindama gana griežtus karantino varžtus. Vyriausybė žvalgosi ir į kairę, ir į dešinę, bandydama įtikti ir verslui, ir žmonėms, ir dar prisibijodama viruso grėsmės. Ir ne tik. Būsimi rinkėjai valdantiesiems tarsi sako: nepanaikinsite karantino, mes jūsų nerinksime. Ir štai jau bręsta planas, kaip nuo birželio paskelbti, jog su pandemija Lietuvoje susidorota.

Tokius lūkesčius dar labiau paskatino Slovėnija, pirmoji įveikusi koronavirusą (čia užsikrėtusiųjų beveiki šimtu mažiau negu Lietuvoje). Net ir tos šalys, kurios labiausiai nuo jo kenčia – JAV, Rusija, Jungtinė Karalystė, Italija – silpnina karą su virusu. Nors, pavyzdžiui, tokie JAV ir Rusijos sprendimai sunkiai suprantami…

Lietuvai jau 30 metų vis maga kur nors būti pirma. Lyderystės fenomenas atsirado sulig „dainuojančia“ revoliucija. Tad tikėtina, kad S. Skvernelis ir A. Veryga, nenorėdami prarasti aukštų ir augančių reitingų, pagaliau sulaukė progos pademonstruoti lyderystę. Tiesa, CEVID‘as nesirinko nei laiko, nei vietos, nors esama įvairių „sąmokslo teorijų“. Tad mūsų valdantiesiems, kurių populiarumas jau anksčiau katastrofiškai smuko, dabar sužibo viltis pataisyti pašlijusią padėtį.

Su gana sėkmingu valdančiųjų pasipriešinimu koronavirusui nesutinka politiniai oponentai. Štai europarlamentaras Andrius Kubilius juos pliekia už padarytas ir nepadarytas klaidas, esą taip jie pasinaudoja galimybe pasiruošti artėjantiems Seimo rinkimams. Garsus psichiatras Dainius Pūras prašneko apie „nepagrįstai suvaržytas teises ir laisves“, tarsi ši pandemija būtų linksma pramoga. Kitas EP narys Petras Auštrevičius siūlo „viską sakyti į akis“, pasitikėti visuomene, o pavyzdžiu vėl kelia Švediją, kuri, beje, dabar tvirtina, jog jų kovos su CEVID taktika nepasiteisino. Apžvalgininkas Kastytis Stalioraitis suskaičiuoja, kiek karantinas gali atnešti nuostolių ūkiui, ragina spręsti moralinę problemą – leisti žmonėms grįžti prie ankstesnių užsiėmimų.

Svarstymų daug. Gaila, kad daugelis jų yra arba aiškiai populistiniai, arba įtinkantys nebent opozicijai, kuri trūks plyš stengiasi oponuoti valdantiems. O kaip būtų netikėta ir gražu, jei jos lyderis staiga pareikštų: pritariame kovos su koronavirusu komandos veiksmams, kokios jie partijos atstovai bebūtų. Tikiu, kad taip jie spalio 11 – ąją laimėtų nemenką dalį rinkėjų balsų…

Pabaigai – praėjusios savaitės razina. Žinoma, Jaroslavas Narkievičius. Ketvirtadienio rytą LRT tyrimų skyrius pranešė, kad už ministrui priklausančio namo Trakuose rekonstrukciją galėjo būti atsiskaitoma viešaisiais konkursais. J. Narkevičius, eidamas aukštas pareigas Vilniaus savivaldybėje, galėjo pažadėti šiuo metu jau bankrutavusiai statybų bendrovei „Sodžiaus būstas“ sėkmę darželių bei mokyklų remonto konkursuose. Už tai, skelbiama LRT atliktame tyrime, bendrovė atliko neapmokamus 100 tūkst. vertės darbus rekonstruojant politiko namą Trakuose. Tai liudija šios bendrovės vadovas.

Tyrimas ir ministro bei opozijos skundai jau pasiekė prokuratūrą. Prezidentas G. Nausėda pareiškė nepasitikįs ministu ir nepageidautinas Prezidentūroje, tačiau jo treptelėjimas kojyte primena buvusio šalies vadovo Valdo Adamkaus stilių. S. Skvernelis ir R. Karbauskis uoliai ministrą gina. Pastarasis grasina LRT tyrimų skyriui, šis galanda kirvius dar gilesniems tyrimams.

Sakysite, buvo nuobodi savaitė? Smagi, ir ne vien sniegas mus stebino.