Krizė Ukrainoje — kieno ten ausys styro?

Ukrainoje viešpatauja chaosas, nors Lietuvos ambasadorius šioje šalyje Algirdas Kumža apžvalgininkui diplomatiškai tvirtino, kad Kijeve tokio ažiotažo dėl valdžios krizės nejaučiama.
Tačiau parlamento paleidimas visada yra politinės krizės pasekmė. Kitas klausimas, ar toks prezidento Viktoro Juščenkos žingsnis ją užbaigia ar tik dar labiau įžiebia. Tiesą sakant, tokia išeitis brendo nuo pat praėjusių metų, kai įvyko Aukščiausiosios Rados rinkimai ir vargais negalais buvo suformuota „oranžinė“ koalicija. Laikraštis „Berliner Zeitung“ pastebi, kad nuo pat 2004-ųjų Ukrainoje valdžios pasidalijimas sukasi užkeiktame trikampyje tarp trijų šio proceso dalyvių – V.Juščenkos, Julijos Tymošenko ir Viktoro Janukovičiaus.

Šalies prezidentui, kuris, šiaip ar taip, užsitarnavęs tarptautinį pripažinimą, niekaip nesiseka pasirinkti patikimo partnerio vyriausybėje. Štai jis pasirenka ministru pirmininku Regionų partijos lyderį V.Janukovičių, o šis, remiamas prorusiškų Rytų ir Šiaurės Ukrainos oligarchų, pradeda kampaniją prieš šalies vadovą. Buvusi „oranžinės“ revoliucijos partnerė ilgakasė (teigiama, kad ji turinti latviško kraujo) savo vardu pavadinto bloko (JTB) lyderė staiga išeina iš koalicijos, apkaltinusi V.Juščenką viršijus prezidento įgaliojimus. Prezidentas atsikerta, kad ji esą ruošianti valstybinį perversmą, ir net J.Tymošenko vizitas į Maskvą traktuojamas kaip paramos ieškojimas Kremliuje.

Šiame susipriešinime nemaža ir komizmo, kaip tvirtina Berlyno laikraštis. Tai prezidentas nugvelbia premjerės lėktuvą, paruoštą skrydžiui į Maskvą, tai J.Tymošenko žurnalistams demonstruoja, kaip veikia tiesioginis telefono ryšys su šalies vadovu (jis tyli), tai V.Juščenka lemiamu momentu skrenda vizito į Italiją, palikęs svarbų dekretą vaizdo juostoje, tai čia, užuot greitai išreiškusi savo poziciją, gripu su 40 laipsnių temperatūra suserga aktyvioji JTB lyderė… Tas komiškumas, susijęs su padėties tragiškumu, visus stebėtojus – tiek Ukrainoje, tiek Europoje ir pasaulyje – verčia žvelgti į šią beveik 50-milijoninę šalį su atlaidžia lūkuriavimo šypsenėle…
Taigi įvykiai brendo seniai, ir visa padėtis Ukrainoje primena valdžios chaosą, su kuriuo nieko neturi bendra paprasti ukrainiečiai. Apžvalgininkai teigia, kad į ekonominį nepriteklių patekusiems rinkėjams pabodo valdžios rietenos, tas amžinas „nemeilės trikampis“ ir jie nebus aktyvūs gruodžio 7 dieną numatytuose parlamento rinkimuose.

Beje, kam jie naudingi?

Analitikai mano, kad jie gali būti palankesni prezidentinei koalicijai „Mūsų Ukraina“. Mat svarbus dar vienas niuansas: prieš Kalėdas, kai turi įvykti antras rinkimų turas, į šalį sugrįš daug Vakarų Ukrainos rinkėjų, išvykusių uždarbiauti į Vakarus, ir jie gali lemti V.Juščenkos šalininkų pergalę. Ji būtų dar svaresnė, jeigu apskritai rinkėjų aktyvumas būtų nedidelis. Pagal rinkimų įstatymą reikalingas rodiklis – 50 proc. aktyvumas.

Tačiau nauda iš V.Juščenkos pergalės gali būti nedidelė. Interneto svetainė Grani.ru rašo, kad V.Juščenkai vėl teks laužyti galvą, renkantis tarp vyriškio sunkiu žvilgsniu (V.Janukovičiaus) ir amžinai jaunos damos (J.Tymošenko). Nereikia pamiršti, kad tas pasirinkimas, vėl atsinaujinęs gruodžio mėnesį, daug priklausys nuo galimo Ukrainos pakvietimo į NATO Narystės veiksmų planą. Už šių įvykių, kaip pastebi Grani.ru apžvalgininkas, kaip visada, styro Rusijos ausys…